nahoru

Petr Sokol: Co bude následovat, když se uvolní funkce prezidenta?

Petr Sokol 9. října 2021 • 15:30
Petr Sokol: Co bude následovat, když se uvolní funkce prezidenta?
foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Vzhledem k mlžení Hradu ohledně prezidentova zdraví, proberme také otázku, co se bude po volbách dít, když prezident například ze zdravotních důvodů odstoupí, nebo ho obě komory parlamentu prohlásí za neschopného vykonávat úřad prezidenta „z vážného důvodu“.

V takovém případě přejdou pravomoci hlavy státu na tři vysoké ústavní činitele. Zejména zastupování státu navenek či vedení ozbrojených sil přejde na předsedu vlády. Aktuální otázky demise a jmenování vlády ale získá v této situaci předseda Poslanecké sněmovny. Tím bude do 21. října, kdy končí mandát staré Sněmovny, Radek Vondráček z ANO.

Array

Po tomto datu se buď nové složení Poslanecké sněmovny shodne na dalším šéfovi, nebo funkce předsedy Sněmovny zůstane prázdná. Pak by se ale proces jmenování nové vlády zastavil, protože na předsedu Senátu by se přesunula jen možnost vyhlásit nové sněmovní volby.

Tenhle pat při absenci prezidenta i šéfa Sněmovny by ale trval maximálně 90 dnů, za které by se konaly předčasné prezidentské volby.

Miloš Zeman a jeho nejslavnější bonmotyVIDEO Videohub
Volby 2021

 

Volební programy Glosář Bohumila Doležala

Výsledky voleb

Kompletní přehled k parlamentním volbám 2021. Přinášíme aktuální informace o politických stranách, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.