nahoru

Bohumil Doležal: Víme vůbec, o co v těchto volbách jde? Souboj pravice a levice to není

Bohumil Doležal 2. října 2021 • 16:00
Andrej Babiš a Marek Prchal
Andrej Babiš a Marek Prchal
• foto: 
ČTK; koláž reflex.cz

K této krátké rozvaze mne vedou některé výroky předsedy ODS Petra Fialy z poslední doby. V Právu z minulé soboty hovořil např. o tom, že u nás už „nemůže pokračovat vláda populistů, nebo populistů s extremisty“. Občas přidá ještě komunisty a socialisty. To je pravda tak ze tří čtvrtin, a ještě k tomu mlhavá.

To, o co v nadcházejících volbách jde, je, zda se podaří zvrátit politický vývoj z let 2013–2021, tj. nezadržitelné hroucení parlamentní demokracie a právního státu. Je to problém politický, ne morální.

Ideologie, která zvítězila ve volbách 2013 a 2017, stála na švindlování s morálkou: od počátku tu prý nejde o politiku, ale o triumf mravnosti nad dosavadním marasmem. Kompetentními orgány tohoto zápasu o mravnost jsou podle ní policie a státní zastupitelství. Ideální model je tedy „policejní a prokurátorský stát s lidskou tváří“.

A zároveň se vytvořil „Anofert“: mohutný mocenský komplex, zároveň průmyslový koncern, mediální impérium a politické hnutí.

Pokud vám snad tohle všechno připomíná režimy z roku 1933 či 1948, nemáte úplně pravdu. Zatím je to jen jakási parodie na ně.

Je naprostý nesmysl, že by v těchto volbách šlo o nějaké střetnutí „pravice“ s „levicí“. Jednak komunisty (stejně jako kdysi nacisty) nelze označovat ani za jedno, ani za druhé. A ČSSD spáchala v posledních osmi letech úplně nedůstojné harakiri. Levice jaksi chybí.

To, o co jde, je záchrana právního státu a parlamentní demokracie. Terén je pořád ještě parlament a veřejná diskuse. Jenže místo volební diskuse tu zatím máme jen potěmkinskou slibotechnu, v níž se farmáři a čuňata (řečeno orwellovskou terminologií) bijí po hlavách různými holuby na střeše.

Obnova demokracie znamená obnovu nikdy nekončícího zápasu, v němž demokratická pravice s demokratickou levicí vede za dohodnutých pravidel a pod veřejnou kontrolou tvrdý boj o společný zájem, o funkční a spravedlivý stát.

A nám teď hrozí, že místo toho vznikne na dlouhá léta dusivě stabilní autokracie, oligarchie a buranokracie. Hrozí nám to, co už jsme jednou zažili: „normalizace“ v tom nejhorším slova smyslu.

Termín voleb 2021VIDEO Videohub
Volby 2021

 

Volební programy Glosář Bohumila Doležala

Výsledky voleb

Kompletní přehled k parlamentním volbám 2021. Přinášíme aktuální informace o politických stranách, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.