nahoru

Ceny rostou a bude hůř. Vláda se zmítá v orgiích populismu. Babiš je slibotechna

Bohumil Doležal 24. září 2021 • 12:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Facebook @AndrejBabis, Reflex.cz

V médiích se v posledních dnech množí zprávy o budoucím setrvalém růstu cen elektřiny, plynu, ropy všude po světě. I laikovi je zjevné, že růst cen se nakonec promítne do dalších oblastí, z hlediska každodenních potřeb běžného člověka skoro do všech. Chci napsat jen pár poznámek k tomu, co to dnes znamená politicky u nás v ČR.

Náš nynější establishment v posledních měsících, vlastně už dvou letech, bojuje proti pandemii a využívá toho boje k postupnému podvazování veřejného a politického života. Do karet mu teď hraje i nynější volební kampaň. Za těchto okolností připomíná čím dál tím víc orgie populismu na palubě Titaniku. Danse macabre, k němuž se jaksi z nezbytí přidávají skoro všichni.

Je jen velmi málo prostoru pro varovné řeči, zato hodně pro neomezenou slibotechnu. Andreji Babišovi se daří držet si preference na 26–29 %. Problémy se krčí v suterénu a odkládají se až poté, co lid ve volbách rozhodne. A je minimální prostor pro to, aby se realisticky upozorňovalo na to, jak je veřejnost už jen tímto odkladem balamucena.

Chtěl bych říci v rámci prostoru, který mám k dispozici, jen jedno: až bude odvoleno, přijde hodina pravdy. Po břeskné slibotechně na dluh přijde na řadu husákovské „trpezlivé presvedčovanie“. Prostředky k němu (tedy ty, co měl kdysi dr. Husák a spol.) jsou dnes omezené. Lidé si během třiceti let odvykli – ti, co budou přesvědčováni, i ti, jichž bude zapotřebí v „přesvědčujících“ orgánech.

Zato nechybí idea, lépe řečeno ideologie. Hlásí se k dispozici např. boj proti nemravnosti policejním terorem. Andrej Babiš sice jaksi zklamal, ale stejně jako měl své předchůdce (posthavlovské „virtuální ministerstvo vnitra“ z přelomu tisíciletí), má dnes i dědice (Přísaha i Piráti, u nichž si toho dnes už nikdo nevšimne).

Jediné, co chybí, jsou zastánci polistopadové demokracie. Měla své mouchy, a proto jsme si ji v posledních osmi letech dokonale rozmlátili. Žádná z dnešních stran se k ní neodváží otevřeně a jednoznačně přihlásit. S tím, že chyba není, že jsme ji v letech 1989–2013 budovali, ale že jsme ji pak z indolence zničili.

Příští měsíce nám za to vystaví účet.

 




Volby 2021

 

Volební programy Glosář Bohumila Doležala

Výsledky voleb

Kompletní přehled k parlamentním volbám 2021. Přinášíme aktuální informace o politických stranách, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.