nahoru

Hrozí nám po volbách úpadek demokracie a politický extremismus? Už se stalo

Bohumil Doležal 7. září 2021 • 12:00
Hrozí nám po volbách úpadek demokracie a politický extremismus? Už se stalo
foto: ČTK

Jak si stojí opozice ve finále volebního zápasu? Něco o tom vypovídá prezentace koalice Spolu z 25. srpna a poté Otázky Václava Moravce z minulé neděle, kde vystoupili Petr Fiala za ODS a Vít Rakušan za STAN.

Předseda Fiala hovoří o nebezpečí populismu a extremismu a o tom, co by se stalo, kdyby tady zvítězily populistické a extremistické síly. Po jejich vládě by zůstala oslabená demokracie a posunulo by nás to na okraj západní demokracie.

Je mi líto, ale to vše se už stalo: v letech Velké protikorupční revoluce (2013–2021). Vymezení těch, co se na destrukci demokracie politicky svezli, je mlhavé a nepřesné (co kdyby se jmenovaly osoby, tedy např. Babiš, Zeman, Okamura, Hamáček, Filip?) Na destrukci polistopadové demokracie se ovšem podíleli i případní spojenci koalice Spolu, Piráti. Možná se už polepšili, zbývá jen dát to najevo. (Je zajímavé, že leckdo podezírá ODS z nekalých úmyslů, pokud jde o možnou koalici s Babišem. A nikdo si nevšimne, že Piráti táhli ideově za jeden provaz s Babišem už po vypuknutí protikorupčního běsnění. Jistě, myslili to tehdy dobře. Kdekdo to myslí dobře.)

Pokud jde o posun na okraj západní demokracie, tak tam jsme byli v roce 1989. Od té doby se pohybujeme po spirále, napřed nahoru a pak zase dolů. Utěšujeme se přitom, že s demokracií na tom ještě nejsme tak jako Maďaři a Poláci. Pravda je, že zatím na tom ještě pořád nejsme o moc hůř.

Zvlášť odporná je v posledních dnech zdejší mediální vlna protiamerického štvaní v souvislosti s Afghánistánem. Analogie s Vietnamem a s Íránem za prezidenta Cartera jsou nepřesné a velmi předčasné. Že to dělají Právo, MFD a Lidové noviny, je normál. Mrzí mne jen, že ve zmíněném pořadu v ČT si trošku smočil i pan Fiala. Na poraženectví (všeobecně) bude dost času po prohraných říjnových volbách – s tím, že poraženectví není vlastně namístě nikdy.

 
Volby 2022

Voličský průkaz Volební komise Pravomoci Senátu Historie Senátu Jak se volí do Senátu Jak se volí v komunálních volbách Volba starosty

V roce 2022 nás čekají komunální volby a volby do Senátu. Přinášíme volební zpravodajství, informace o kandidátech, výsledcích voleb, zajímavosti a užitečné rady. Začátkem roku 2023 nás pak čekají prezidentské volby

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.