Když Piráti hned všechno vyžvaní, zlepší se tím česká politika? O tom lze pochybovat | Reflex.cz
nahoru

Když Piráti hned všechno vyžvaní, zlepší se tím česká politika? O tom lze pochybovat

Viliam Buchert3. listopadu 2017 • 11:10
Předseda Pirátů Bartoš přijel do Lán za prezidentem Zemanem - ilustrační snímek
Předseda Pirátů Bartoš přijel do Lán za prezidentem Zemanem - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Šéf Pirátů Ivan Bartoš udělal epochální objev. V rozhovoru pro server Info.cz veřejnosti oznámil, že „vzhledem k tomu, že si ti politici na potítku před vystoupením v televizi tykají a familiérně se oslovují křestními jmény, já bych zase tak vážně ty výroky do televize nebral“. Naznačuje tím, že některým politikům nelze věřit. Otázkou je, zda lze věřit České pirátské straně, která dosáhla ve volbách na výborných 10,79 procenta hlasů.

Piráti, a jejich šéf Bartoš je v tom naprostým mistrem, neustále opakují, že na rozdíl od všech ostatních budou transparentnější, otevřenější a demokratičtější, než jejich soupeři.

Zní to lákavě a těžko se s tím na první poslech neztotožnit. Zda to ale udělá českou politiku lepší, o tom můžeme pochybovat. Podobných slibů jsme již slyšeli hodně, výsledkem není v podstatě žádná změna.

Piráti například zveřejňují zápisy z toho, jak probíhají schůzky s ostatními stranami i další jednání. Tím je má veřejnost naoko pod kontrolou. Jenže podobně jako v soukromém životě či při podnikání, mají některé věci zůstat alespoň na nějakou dobu skryty. Ne proto, že by se mělo podvádět a lhát, ale z toho důvodu, že jsou věci, které potřebují čas a jsou v nich zainteresováni jiní lidé. Ti někdy potřebují na rozhodnutí čas a prostor. Předčasné vyzrazení, někdy dokonce i jenom naznačení postupu, může blokovat celou taktiku a strategii a někdy zhatí všechny plány.

Šéf Pirátů: Babiš a Kalousek nemají v politice co dělat. Neberte politiky vážně, mimo…

Jistě, je to rozhodnutí pirátské strany a musíme ho respektovat. Piráti tím naznačují, že jsou v našem zatuchlém politickém rybníčku čerstvou silou. Jenže zda jsou i tou správnou silou, o tom pořád nic nevíme.

Sebevětší transparentnost nedokazuje, že například Česká pirátská strana má dostatek schopných odborníků, kteří v práci v Poslanecké sněmovně obstojí.

Příklady máme spíše odstrašující.

Kolik krásných řečí jsme kdysi slyšeli od formací, jako byla Unie svobody, Čtyřkoalice, či Věci veřejné. Skončilo to vždy po čase fiaskem.

Pokud jde o samotné Piráty, tak jejich kolegové v Německu i v hlavním městě Berlíně před několika lety výrazně bodovali, ale pak přišla fragmentace, hádky a spory, které vedly do politického propadliště. U podobně vznikajících stran je to obvyklé. Projeví se naivita i nezkušenost.

Pirát Bartoš zkrotl do Zemanovy party
Jiří X. Doležal 28. října 2017 • 18:12

Pirát Bartoš zkrotl do Zemanovy party

Poněkud varující je také to, že přes propagaci kolektivního rozhodování, vidíme většinou pouze kolovrátek jménem Ivan Bartoš. Ten na první pohled působí jako člověk rozumný a je i dostatečně výřečný, což se v dnešním světě mediálních bublin a diktátu sociálních sítí hodí. Kdo je ale dalších 21 poslanců a poslankyň této strany? Moc o nich nevíme.

Piráti také řízně prosazují prvky přímé demokracie. Ale takové obecné referendum o vystoupení z Evropské unie by mohlo skončit i odchodem z EU, což by bylo proti proklamovaným cílům strany. Uvědomuje si to někdo?

Pirátská strana by za jistých okolností mohla být dobrou opozicí, ale neměla by být tak strašlivě zahleděná do způsobu, jakým chce některé věci prosazovat. Může to sice být principiální, ale k užitku pro Česko to vést vůbec nemusí.

Ivan Bartoš: Nejsme teď mistři světa, pokoru si musíme zachovat
Oliver Adámek 23. října 2017 • 12:55

Ivan Bartoš: Nejsme teď mistři světa, pokoru si musíme zachovat

První povolební debata lídrů v ČT: Babiš nepřišel, jeden o voze, druhý o koze a všichni…

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější