Volby 2017: Vítězství Andreje Babiše otvírá cestu k nesvobodě | Reflex.cz
nahoru

Vítězství Andreje Babiše: Národ zvolil nesvobodu

Jiří X. Doležal21. října 2017 • 17:30
Andrej Babiš s manželkou Monikou dorazili do volebního štábu ANO
Andrej Babiš s manželkou Monikou dorazili do volebního štábu ANO
• foto: 
Jakub Poláček / Paparazzi

Tušené se stalo realitou. Antisystémové strany dostaly víc jak polovinu hlasů voličů. Vítězem voleb se stává antidemokratické hnutí agenta StB, usvědčeného lháře, manipulátora a zloděje, který ukradl padesát evropských milionů. Výsledky voleb jednoznačně ukázaly, že český národ si demokracii nepřeje a nezaslouží.

Výsledky parlamentních voleb ukázaly to, čeho se již dlouho obávali chytřejší spoluobčané: Národ masově zvolil ty největší lumpy, kteří kandidovali. Ve volbách nad pravdou a láskou zvítězila lež s nenávistí. Tyhle volby jsou prvním krokem ke značnému okleštění demokracie a občanských svobod. Přesto si tu nesvobodu a ústup od demokracie zcela demokraticky vybral národ sám.

Nemá smysl nadávat na výsledky voleb, pořádat protestní demonstrace a psát petice. Pokud je občan opravdový demokrat, musí skousnout výsledky voleb, i když dopadly tak, jak dopadly. Pro demokrata fakt špatně. Lid rozhodl, a my se můžeme jen dohadovat, kam to strašlivé volební rozhodnutí povede. Bohužel, máme v historii už jeden podobný event. A tak lze poměrně snadno odhadnout, co se bude dít dál. Historický příklad je k dispozici.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Oním příkladem jsou parlamentní volby v roce 1946. Tam - podobně jako nyní hnutí ANO - drtivě zvítězili komunisté. V procentech získaly čtyřicet jedno procento hlasů, a sociální demokracie, která již pošilhávala po fúzi s komunistickou stranou, získali skoro patnáct procent. Takže tyto dvě levicové partaje získaly nadpoloviční většinu. V čele vlády proto stanul komunista Klement Gottwald, a otevřely se dveře ke komunistickému puči o dva roky později, v roce 1948. Tehdy na dlouhých čtyřicet let v naší zemi demokracie zanikla a režim se změnil v komunistickou totalitu.  

Dnešní výsledek je výsledku z roku 1946 až nápadně podobný. Také, jako v šestačtyřicátém, zvítězila plně nedemokratická, protisystémová strana, a hned za ní je ještě navíc jiná antisystémová strana - Tomiovi xenofobové. Historická zkušenost ukazuje, že přes předvolební výkřiky k sobě najdou Okamura s Babišem cestu a nějak tu vládu dohromady zmatlají.

Což bude ve výsledku znamenat, že návrhy na změny ústavy a omezení ústavou garantovaných svobod přijde co nevidět. A nezmění na tom nic ani to, když se Okamura s Babišem nedohodnou - vliv ANO  bude tak velký, že na protidemokratických změnách může zapracovat i bez Tomia. Šestadvacet let po revoluci tak otevírá náruč jiná totalita - totalita estébáckého oligarchy, která bude k individuálním svobodám stejně „citlivá“, jako byla totalita komunistů. 

Co tedy nám, prostým občanům, zbývá? Zbraň chudých, kterou je křik. Já osobně počítám s tím, že bude v dohlednu omezena i svoboda medií. Ale když zavře Babiš hubu mediím, zůstanou snad nějaké zbytky svobodných tiskovin - třeba Reflex - a především Internet. A my musíme - na Facebooku, na celém na Internetu, ve zbylých svobodných mediích - upozorňovat na porušování svobod a co nejhlasitěji o nich křičet. Tak silně, aby i přes špunt, kterým Babiš bude zkoušet mediím zacpat hubu, byl v zahraničí slyšet protest proti erozi demokracie.

Každý faul moci musíme zdokumentovat, zveřejnit a upozornit na něj v zahraničí. Podobně jako za bolševika, budou muset demokraticky smýšlející občané hledat pomoc v cizině, a i v cizině vyvolávat diskuse o tom, nakolik jsou změny v ČR protidemokratické. Když bude ten křik dostatečně silný, můžeme dosáhnout alespoň toho, že nedojde k puči jako v osmačtyřicátém, a že ještě někdy nějaké volby budou. A že v nich - pokud tedy opravdu budou, pokus si je nenecháme ukrást - bude podpora antidemokratických sil menší. Že se národ po čtyřech letech ničím neomezeného kralování Hrabiše, které nestávají, probudí a vyžene ho. Máme na to čtyři roky. 


Blíží se prezidentské volby 2018. Kdo z devíti kandidátů na prezidenta zvítězí? Sledujte volební speciály s komentáři i okamžitými online výsledky. První kolo prezidentské volby 2018 se bude konat už 12. a 13. ledna. Pokud žádný kandidát nezíská dostatečnou převahu, druhé kolo prezidentských voleb 2018 se uskuteční o dva týdny později, 26. a 27. ledna.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.czKlíčová slova: volby, babiš, demokracie


Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější