Volby 2017: Vítězství Andreje Babiše otvírá cestu k nesvobodě | Reflex.cz
nahoru

Vítězství Andreje Babiše: Národ zvolil nesvobodu

Jiří X. Doležal21. října 2017 • 17:30
Andrej Babiš s manželkou Monikou dorazili do volebního štábu ANO
Andrej Babiš s manželkou Monikou dorazili do volebního štábu ANO
• foto: 
Jakub Poláček / Paparazzi

Tušené se stalo realitou. Antisystémové strany dostaly víc jak polovinu hlasů voličů. Vítězem voleb se stává antidemokratické hnutí agenta StB, usvědčeného lháře, manipulátora a zloděje, který ukradl padesát evropských milionů. Výsledky voleb jednoznačně ukázaly, že český národ si demokracii nepřeje a nezaslouží.

Výsledky parlamentních voleb ukázaly to, čeho se již dlouho obávali chytřejší spoluobčané: Národ masově zvolil ty největší lumpy, kteří kandidovali. Ve volbách nad pravdou a láskou zvítězila lež s nenávistí. Tyhle volby jsou prvním krokem ke značnému okleštění demokracie a občanských svobod. Přesto si tu nesvobodu a ústup od demokracie zcela demokraticky vybral národ sám.

Nemá smysl nadávat na výsledky voleb, pořádat protestní demonstrace a psát petice. Pokud je občan opravdový demokrat, musí skousnout výsledky voleb, i když dopadly tak, jak dopadly. Pro demokrata fakt špatně. Lid rozhodl, a my se můžeme jen dohadovat, kam to strašlivé volební rozhodnutí povede. Bohužel, máme v historii už jeden podobný event. A tak lze poměrně snadno odhadnout, co se bude dít dál. Historický příklad je k dispozici.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Oním příkladem jsou parlamentní volby v roce 1946. Tam - podobně jako nyní hnutí ANO - drtivě zvítězili komunisté. V procentech získaly čtyřicet jedno procento hlasů, a sociální demokracie, která již pošilhávala po fúzi s komunistickou stranou, získali skoro patnáct procent. Takže tyto dvě levicové partaje získaly nadpoloviční většinu. V čele vlády proto stanul komunista Klement Gottwald, a otevřely se dveře ke komunistickému puči o dva roky později, v roce 1948. Tehdy na dlouhých čtyřicet let v naší zemi demokracie zanikla a režim se změnil v komunistickou totalitu.  

Dnešní výsledek je výsledku z roku 1946 až nápadně podobný. Také, jako v šestačtyřicátém, zvítězila plně nedemokratická, protisystémová strana, a hned za ní je ještě navíc jiná antisystémová strana - Tomiovi xenofobové. Historická zkušenost ukazuje, že přes předvolební výkřiky k sobě najdou Okamura s Babišem cestu a nějak tu vládu dohromady zmatlají.

TV Nova: Babiš bez vlčích zubů a prskající Zaorálek
Bohumil Pečinka 19. října 2017 • 23:02

TV Nova: Babiš bez vlčích zubů a prskající Zaorálek

Což bude ve výsledku znamenat, že návrhy na změny ústavy a omezení ústavou garantovaných svobod přijde co nevidět. A nezmění na tom nic ani to, když se Okamura s Babišem nedohodnou - vliv ANO  bude tak velký, že na protidemokratických změnách může zapracovat i bez Tomia. Šestadvacet let po revoluci tak otevírá náruč jiná totalita - totalita estébáckého oligarchy, která bude k individuálním svobodám stejně „citlivá“, jako byla totalita komunistů. 

Co tedy nám, prostým občanům, zbývá? Zbraň chudých, kterou je křik. Já osobně počítám s tím, že bude v dohlednu omezena i svoboda medií. Ale když zavře Babiš hubu mediím, zůstanou snad nějaké zbytky svobodných tiskovin - třeba Reflex - a především Internet. A my musíme - na Facebooku, na celém na Internetu, ve zbylých svobodných mediích - upozorňovat na porušování svobod a co nejhlasitěji o nich křičet. Tak silně, aby i přes špunt, kterým Babiš bude zkoušet mediím zacpat hubu, byl v zahraničí slyšet protest proti erozi demokracie.

Kauza Finanční správa: Ředitel Janeček ničí konkurenty Agrofertu
Jiří Sezemský 18. října 2017 • 16:19

Kauza Finanční správa: Ředitel Janeček ničí konkurenty Agrofertu

Každý faul moci musíme zdokumentovat, zveřejnit a upozornit na něj v zahraničí. Podobně jako za bolševika, budou muset demokraticky smýšlející občané hledat pomoc v cizině, a i v cizině vyvolávat diskuse o tom, nakolik jsou změny v ČR protidemokratické. Když bude ten křik dostatečně silný, můžeme dosáhnout alespoň toho, že nedojde k puči jako v osmačtyřicátém, a že ještě někdy nějaké volby budou. A že v nich - pokud tedy opravdu budou, pokus si je nenecháme ukrást - bude podpora antidemokratických sil menší. Že se národ po čtyřech letech ničím neomezeného kralování Hrabiše, které nestávají, probudí a vyžene ho. Máme na to čtyři roky. 

Zůstane stávající koalice? Většinu 107 poslanců by měla i koalice ANO s ODS
Budou tyhle smutné volby poslední?
Jiří X. Doležal 20. října 2017 • 20:04

Budou tyhle smutné volby poslední?


Blíží se prezidentské volby 2018. Kdo z devíti kandidátů na prezidenta zvítězí? Sledujte volební speciály s komentáři i okamžitými online výsledky. První kolo prezidentské volby 2018 se bude konat už 12. a 13. ledna. Pokud žádný kandidát nezíská dostatečnou převahu, druhé kolo prezidentských voleb 2018 se uskuteční o dva týdny později, 26. a 27. ledna.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.czKlíčová slova: volby, babiš, demokracie


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější