nahoru

Generálská revoluce. Proč najednou Petr Pavel zaplňuje celá náměstí?

Petr Pešek 20. ledna 2023 • 06:20
Generálská revoluce. Proč najednou Petr Pavel zaplňuje celá náměstí?
foto: Jan Šibík

Nejdřív tisíce lidí v Ústí nad Labem, ve čtvrtek večer pak ještě víc na zaplněném Masarykově náměstí v Ostravě. A tlačenice i jinde. Během své dlouhé prezidentské kampaně přitom generál Petr Pavel až takovou pozornost nepoutal. Jistě, dá se to vysvětlit tím, že prezidentské klání se chýlí do úplného finále, které je navíc značně vyostřené. Ale není to jediným důvodem.

Nejdříve k oběma zmíněným městům. Petr Pavel v obou v prvním kole zhruba stejným poměrem prohrál (33:44, respektive 30:44 procentům). Což byl i jeden z důvodů, proč si je vybral. Není to totiž zároveň nic nepřekonatelného, zvlášť pokud ho podpořili i další spříznění prezidentští kandidáti, jako včera v Ostravě. Například v takovém Bruntále by to měl asi těžší (23:51)…

To ale samozřejmě nevysvětluje, proč v Ústí nad Labem i v Ostravě přišlo na náměstí tolik lidí. Důvodů může být několik. K mobilizaci davů nejspíš přispěla postava jeho finálového protivníka Andreje Babiše, navíc kombinovaná s útočnou kampani, kterou proti generálovi rozjel.

Celé to ale provází i jakýsi revoluční étos, pro někoho autentický a dobře myšlený, pro jiné možná přepálený či poněkud kýčovitý. Zjednodušeně se dá říct, že to v lecčems připomíná podobné protestní akce „chvilkařů“, shromáždění během televizní krize nebo dokonce i demonstrace z roku 1989. Ostatně listopadovou atmosféru měla evokovat hesla jako „Pavel na Hrad“ a „Babiše do koše“, která ve čtvrtek v Ostravě zazněla (pro mladší ročníky, první je pochopitelně parafrází na „Havel na Hrad“, druhé pak na „Jakeše do koše“).

Masovost zaplněných náměstí navíc kontrastuje s mnohem skrovnějším obecenstvem, které například zrovna ve čtvrtek večer dorazilo v Benešova na Andreje Babiše, navíc včetně odpůrců. Na druhou stranu ale byla početnost akce limitována tím, že expremiér si jako místo pro setkání s lidmi vybral menší město a navíc jen místní divadlo. I když nikdy nic takového na svoji podporu, jako jeho protivník teď v Ostravě, za celou kariéru nezažil.

Ale jakkoliv působivě mohou záběry davů obklopujících Petra Pavla vypadat, pořád je třeba nezapomínat na volební matematiku – pořád to je jen zlomek obyvatel a tedy voličů. Navíc se může stát, že to může naopak zmobilizovat i některé odpůrce vládnoucí garnitury, s níž Andrej Babiš svého protivníka cíleně spojuje a kteří by jinak k volbám nešli („Oni budou mít i prezidenta!!!“).

A pak tu jsou ještě zbývající televizní debaty. I když i tady asi platí, že tvrdé jádro voličů obou finalistů je rozhodnuto a bude se bojovat o malý zbytek nerozhodnutých či z hlediska volební účasti vlažných voličů.

Prozatím tak může být Petr Pavel se zaplněnými náměstími spokojen, stejně jako jeho příznivci. Ale do voleb přeci jen ještě nějaký ten den zbývá.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.