nahoru

Oliver Adámek: Prezident Babish. Portrét Andreje Babiše očima generace Z

Oliver Adámek 22. ledna 2023 • 18:30
Oliver Adámek: Prezident Babish. Portrét Andreje Babiše očima generace Z
foto: Profimedia.cz

Andrej Babiš asi ani nepředstírá, že by nějak zvlášť stál o přízeň mladých lidí, u generace Z boduje „Danushe“. Vedle ní Babiš působí jako antipól ideálů převažujících u mých vrstevníků. Tím nemyslím ani tolik politiku, ale spíš životní styl a životní cíle, představy a sny. A možná za to ani tak úplně nemůže.

Je ošemetné snažit se mluvit za celou věkovou skupinu. V dnešním Česku totiž panují obrovské rozdíly v příležitostech. Typický mladý člověk v Ústeckém kraji se narodil do rodiny v exekuci a má malou šanci dostat kvalitní vzdělání, protože v těchto regionech obrovsky chybějí učitelé s kvalifikací. Dvacátníci v Praze nebo Brně měli a mají daleko větší možnost své životní šance určit sami. Předem říkám, že mluvím spíše za tu druhou, privilegovanější část generace Z, protože ji více znám.

Nenadějné vyhlídky

Ve světě se teď často říká, že dnešní mladá generace je první od druhé světové války, která má horší vyhlídky než její rodiče. V globálním kontextu se tím odkazuje spíš na změny klimatu, v Česku to ale může platit i z jiného důvodu. Slyšíme, že po roce 2030 nebude na důchody. Už dlouho je Česko země s nejméně dostupným bydlením z celé Evropské unie. Doktorandi, kteří tvoří budoucnost české vědy, dostávají za plný úvazek na univerzitách deset ­tisíc.

Přestože se v Česku žije relativně dobře, tenhle pesimismus je znatelný a třeba před dvaceti lety asi nebyl tak silný. Spousta problémů se týká hlavně mladých lidí. I z toho důvodu jsou v Česku oproti okolním zemím daleko větší generační rozdíly ve volebních preferencích.

Andrej Babiš je toho součástí. Za roky ve vládě v těchto otázkách udělal jen velmi

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.