Komunální volby 2018 | Bohumil Pečinka: Brněnský „podraz“ na Babiše ukazuje směr české politice | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Brněnský „podraz“ na Babiše ukazuje směr české politice

Bohumil Pečinka12. října 2018 • 16:30
Andrej Babiš - ilustrační snímek
Andrej Babiš - ilustrační snímek
• foto: 
Blesk:malik david

Předseda ANO vyhrál v mnoha částech země komunální volby, ale nevyhrál je dostatečně. Výsledkem je, že vznikají většiny, které nechtějí jeho hnutí přibrat do městských a obecních rad. Nejviditelněji se to hnutí ANO přihodilo ve druhém největším městě. Andrej Babiš v reakci na to tvrdí, že jde o podraz a narušení demokratických principů.

V úterních Událostech a komentářích na ČT pak první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek asi třicetkrát použil slovo morálka a slušnost. Popisoval tím situaci, kdy došlo k vyšachování hnutí ANO z budoucí městské rady.

Tady nejde nevzpomenout na výrok Karla Čapka, že když politici hlasitě a často mluví o mravnosti, měl by si člověk spíš dát pozor na peněženku...

Existují dva důvody, proč jsou oba pragmatičtí politici tak rozčilení. První je ten, že po Praze ztrácí hnutí ANO i Brno. Na angažmá v městské radě hlavního města měl extrémní zájem předseda ANO a můžeme spekulovat, jestli se tak stalo ze symbolických nebo byznysových důvodů. V Brně zase jedním z vlivných zákulisních hráčů na magistrátu byl Faltýnkův syn.

Možná daleko významnějším důvodem hysterie ve vedení ANO je, že Brno ukazuje směr i v celostátní politice a Babiš to dobře cítí.

Ještě před volbami Andrej Babiš čas od času na neformálních setkáních s jinými politiky vyhrožoval předčasnými volbami. Komunální a senátní volby ukázaly jedno: tím, jak přetáhl na svou stranu většinu někdejších voličů ČSSD a KSČM, se jeho potenciál prakticky vyčerpal.

Dnes už může udělat jediné. Začít potichu skupovat nesplacené pohledávky ČSSD, poslat socialisty do konkurzu, aby mohl říct, že dluhy vyplatí a převezme tuto stranu.

Přesně jako to udělal na Slovensku Robert Fico, když pod svoje populistické hnutí Smer začlenil sociální demokracii, a hlavně si ji dal do názvu.

V tu chvíli získal na Západě krytí, které mu umožňovalo celá léta proplouvat evropskou politikou. Kdyby Babiš napodobil Ficovu strategii a vytvořil ANO-ČSSD, získá však už jen relativně málo hlasů.

Naopak na středu a pravici dochází ke stále větším integračním procesům. I kdyby v příštích volbách Andrej Babiš vyhrál se ziskem něco přes třicet procent, bude mít na druhé straně spektra tři, minimálně patnáctiprocentní subjekty (ODS, Piráti, strany kolem TOP 09, STAN a KDU-ČSL). Ty ho pak mohou, takříkajíc brněnsky, přečíslit.

Orientací na levou část politického spektra a devastací svých koaličních partnerů se Babiš uvítězil k budoucí koaliční samotě.

Brněnské osamocení vítěze voleb Vokřála může být Andreji Babišovi trpkým předobrazem jeho budoucího politického konce po sněmovních volbách za tři roky. Je to stejný osud, jaký v roce 1998 postihl jiného vítěze voleb, slovenského premiéra Vladimíra Mečiara. Početně sice vyhrál, ale nikdo s ním už nechtěl zasednout za jednací stůl. Zůstal opuštěným vítězem.

V Brně je v kapucínském klášteře, v části, kde leží desítky kostlivců, nápis: „Co jste vy, byli jsme i my. Co jsme my, budete i vy.“

Text vyšel také na webu E15.cz >>>
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější