Americké volby | Uniklé průzkumy: Trump by prohrál volby s Obamovým viceprezidentem. Prezident vyhodil průzkumníky | Reflex.cz
nahoru

Uniklé průzkumy: Trump by prohrál volby s Obamovým viceprezidentem. Prezident vyhodil průzkumníky

ČTK17. června 2019 • 12:10
Donald Trump zuřil, když průzkumy ukazující jeho zaostávání za Joe Bidenem unikdy do médií (ilustrační snímek)
Donald Trump zuřil, když průzkumy ukazující jeho zaostávání za Joe Bidenem unikdy do médií (ilustrační snímek)
• foto: 
Profimedia

Volební štáb prezidenta Donalda Trumpa přerušil spolupráci s třemi společnostmi pro průzkum veřejného mínění, které v neveřejné interní anketě zjistily zaostávání šéfa Bílého domu za kandidátem demokratů Joe Bidenem. Napsal to dnes list The New York Times. Trumpa prý rozhořčilo, že nepříznivé výsledky, jejichž existenci prezident výslovně popřel, se dostaly do médií. Hlavu státu budou Američané opět volit v listopadu příštího roku.

Štáb, který připravuje obhajobu Trumpova prezidentského mandátu, si nechal provést průzkum v 17 amerických státech. V několika státech považovaných za klíčové pro výsledek voleb Trump neuspěl v souboji s Bidenem, který je považován za jeho hlavního soupeře v táboře dvaceti demokratických kandidátů. Trump by například podle průzkumů za Bidenem zaostal o víc než deset procent v Michiganu, Wisconsinu nebo Pensylvánii.

Ještě koncem minulého týdne Trump tvrdil, že žádné průzkumy nebyly. O víkendu ale televize ABC přinesla jejich výsledky, podle nichž by Trump volby v příštím roce prohrál i na Floridě, považované za rozhodující stát. V Texasu, letité baště republikánů, by vyhrál jen o dvě procenta. O jednotky procent by prohrál v Ohiu, Georgii, Iowě nebo Severní Karolíně.

Očima libertariána: Co s Babišem aneb Problém vyřeší odstranění jeho příčiny, nikoliv…

Trump zahájí kampaň

Skutečnost, že výsledky, určené jen pro vnitřní potřebu Trumpova týmu, se dostaly do médií, prezidenta pobouřila, píše The New York Times. Manažer jeho kampaně Brad Parscale se rozhodl přerušit spolupráci se třemi z pěti společností, s nimiž Trumpův volební štáb spolupracuje. Omezil tak okruh lidí, kteří by informace o průzkumech mohli vynášet. Jednou ze sociologických společností, které se znelíbily, je i firma založená nynější vlivnou Trumpovou poradkyní Kellyanne Conwayovou. 

Radikální Parscaleův krok přišel dva dny před oficiálním zahájením Trumpovy volební kampaně, která začne v úterý na shromáždění ve floridském Orlandu. Očekává se hojná účast, Trump na twitteru minulý týden napsal, že poptávka více než trojnásobně překračuje kapacitu 20 000 míst haly, kde se s příznivci setká.

Merkelová, Putin i Trump ve tvaru, který si zaslouží: Německý karikaturista si nebere …
Fotografie z opuštěného města, kde Sovětský svaz tajně vyráběl biologické zbraně

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější