Svět obřího hmyzu: Záchrana podivuhodných živočichů, kteří neznali savce | Reflex.cz
nahoru

Svět obřího hmyzu: Záchrana podivuhodných živočichů, kteří neznali savce

Zdena Martinová, abicko.cz26. února 2018 • 10:20
Svět obřího hmyzu: Záchrana podivuhodných živočichů, kteří neznali savce
foto: Amanda Haigh

Mezi největší a nejtěžší hmyz světa patří novozélandské kobylky wety. Bez lidské pomoci ale tito šestinozí obři nepřežijí. Před asi 80 miliony lety se od prakontinentu Gondwana oddělil Nový Zéland a zůstal už navěky osamocený uprostřed oceánu. Když se pak o pár milionů let později vlády nad světem ujali savci, na Nový Zéland se nedostali.

Veškerá ostrovní prostředí tak obsadili ptáci, ještěři a bezobratlí, kteří se vyvíjeli bez nutnosti chránit se před savčími predátory. Ptáci tak nepotřebovali létat a hmyz se mohl ujmout role, kterou jinde na Zemi zaujímají myši. Nejen způsobem života, ale i velikostí. Vědci proto wety s nadsázkou popisují jako "myši v převleku kobylek".

Invaze savců

Problém původní novozélandské fauně nastal v okamžiku, kdy se s lidmi dostali na ostrovy savci: Nejprve s Polynésany krysy ostrovní, později s Evropany potkani, kočky, fretky a ježci. Mnoho druhů původní fauny vyhubili, jiným se podařilo přežít v nepatrných počtech na odlehlých místech a ostrovech.

Obří wety rodu Deinacrida měří bez nohou a tykadel až 10 cm a váží přes 30 gObří wety rodu Deinacrida měří bez nohou a tykadel až 10 cm a váží přes 30 gFoto Profimedia.cz

V nemilosti

Záchraně nelétavých ptáků, jako je kivi nebo papoušek kakapo, věnovali ochranáři spoustu energie – a uspěli. Na wety se ale jaksi zapomnělo. Moc fanoušků totiž nemají, většině lidí připadají ošklivé a navíc páchnou. Ostatně jejich maorské pojmenování wẽtã znamená v překladu "bůh ošklivých věcí".

První úspěch

Až na konci minulého století se pár nadšených entomologů začalo věnovat i wetám. Za úspěch srovnatelný se záchranou papouška kakapo považují záchranu na pevnině vyhynulého druhu wety Motuweta isolata, který má na kusadlech výrůstky podobné klům. V roce 1993 objevili několik desítek jedinců na malém ostrůvku při pobřeží. Odchytili jednoho samce a tři samice a podařilo se jim rozmnožit je v zajetí. Odchované wety pak vypustili na několik dalších ostrovů zbavených savců.

Karel Steigerwald: Cvrčci z Bruselu, chroust český
Karel Steigerwald 11. srpna 2017 • 15:57

Karel Steigerwald: Cvrčci z Bruselu, chroust český

Cizinec zachránce

Úspěch vědce povzbudil. Se stejným úsilím se teď pustili do záchrany obřích wet rodu Deinacrida. Konkrétně druhu D. mahoenui, který byl také považován za vyhynulý. V roce 1962 však byla objevena malá populace na jedné pastvině Severního ostrova. Před vyhynutím je tu paradoxně zachránil nepůvodní druh – keř hlodáš evropský (Ulex europaeus), který v 18. století dovezli farmáři a vysazovali ho jako trnitý živý plot kolem pastvin.

Jak dál pokračovala záchrana wet a co ji zkomplikovalo? Dočtěte si článek na abicko.cz >>>

Patří nářečí už jen do historie? Proč se na Moravě udrželo a jaká slova vás překvapí v …
Záhada velrybích ztroskotání: Překvapivé vysvětlení hromadných sebevražd kytovců

Zdena Martinová, abicko.cz


Klíčová slova: hmyz, Nový Zéland, rezervace, záchrana


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější