Mikrodron bude nenápadný jako pták nebo neviditelný jako moucha

Mikrodron bude nenápadný jako pták nebo neviditelný jako moucha Zdroj: Raphael Zufferey/ University of Seville / EPFL / GRIFFIN project / INSTAR Images / Profimedia

Mikrodron bude nenápadný jako pták nebo neviditelný jako moucha
V roce 2022 sestrojili evropští vědci miniaturního robota, který dokáže přistát jako skutečný pták
Křídlo nového létajícího robotického hmyzu vyvinutého výzkumníky z Massachusettského technologického institutu
Létající roboti by jednou mohli opylovat plodiny
4 Fotogalerie

Vážka útočí: Mikrodron bude neviditelný jako moucha. Umělý hmyz změní budoucí války

Jan A. Novák
Diskuze (0)

Podobně jako kolo je i vrtule jedním z těch vynálezů, na něž matka Příroda nepřišla, takže člověk neměl od koho opisovat. Nejdřív se sice pokoušel křídly mávat, ale když to vedlo jen k pádům, vymyslel letadlo s pevným křídlem. Poslední dobou se však stroje napodobující ptáky a hmyz zase vracejí, jen neponesou člověka ani náklad. Co tedy mají dělat? Konstruktéři se o tom zatím moc nešíří, ale největší zájem o jejich služby jeví armády.

Už před deseti lety vydala americká Agentura pro pokročilý obranný výzkum DARPA (ano, to je ta, co má na svědomí internet) směrnici jménem Program Fast Lightweight Autonomy (Rychlé lehké autonomní prostředky) s požadavky na vývoj dronů pro vojáky: „Je třeba vyvinout novou kategorii algoritmů umožňujících malým bezpilotním letounům rychle se pohybovat v labyrintu místností, schodišť a chodeb nebo v jiných prostorech ­­plných překážek, aniž by vyžadovaly dálkové ovládání člověkem a satelitní navigaci z GPS nebo z jiných externích zdrojů.“

Tehdejší programový manažer DARPA Mark Micire také naznačil, jakým směrem by se takový vývoj měl ubírat: „Například jestřáb může velmi rychle letět hustým lesem, aniž by do něčeho narazil, stejně jako hmyz se dokáže vzduchem pohybovat s neuvěřitelnou rychlostí a přesností. Tak přesně tohle chceme.“

DARPA spadá pod americké ministerstvo obrany a na výzkum rozděluje univerzitám i soukromým subjektům prostředky v řádu miliard dolarů. Její přání tedy není jen nějaké nezávazné tlachání, ale příslib velkého balíku peněz každému, kdo vykáže nadějné výsledky. Nemělo by proto překvapit, že nechybí snaha směrnici naplnit. A protože jde o obranný výzkum, veřejně známé výsledky jsou jen příslovečnou špičkou neviditelného ledovce. I ty ovšem stojí za pozornost.

Umělý hmyz změní války

Moucha, která vás pro potřeby nepřítele upřeně sleduje z okenní tabule, nemusí být jen námět do scénáře filmu o Jamesi Bondovi nebo příznak postupující paranoie. Pokročilá vývojová pracoviště už nějakou dobu zkoumají let hmyzu, aby poznatky aplikovala na miniaturní drony, jichž si nikdo nevšimne.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Začít diskuzi