nahoru
Premium Věda

Letadlo, které má ovládnout vzdušná bojiště: USA vyvíjejí supermoderní stíhačku šesté generace

Jan A. Novák 17. června 2021 • 14:00
Stíhačka šesté generace programu NGAD vyobrazená v publikaci USAF
Stíhačka šesté generace programu NGAD vyobrazená v publikaci USAF
• foto: 
Archív

Velký rozruch vyvolalo nedávné prohlášení náčelníka štábu amerického letectva Charlese Q. Browna, že chce z výzbroje US Air Force vyřadit stíhací letouny F-22 Raptor, toho času patrně nejmodernější stroje svého druhu a páteř leteckých sil Spojených států. Měl by je postupně nahradit nový super­tajný typ vyvíjený v rámci programu NGAD (Next Generation Air Dominance, Vzdušná převaha další generace). Vojáci však odmítají sdělit, kdy se tak stane.

Raptor patří do páté generace stíhacích letadel, pro niž jsou příznačné vlastnosti stealth (obtížná zjistitelnost radarem), obratnost, schopnost ničit vzdušné i pozemní cíle a používání široké škály elektronických prostředků boje a špionáže. Mnoho odborníků se domnívalo (a stále domnívá), že pátou generací končí pilotované vojenské stroje, protože člověk v kokpitu komplikuje konstrukci a omezuje schopnosti letadla. Nyní se ale zdá, že s piloty se počítá i v šesté generaci, jejíž součástí je program NGAD.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.