nahoru
Premium Téma

Smrt v zrníčku máku. Fentanyl neboli zabiják narkomanů se prodává i v Česku

Adéla Knapová 17. ledna 2023 • 11:00
Náplasti Durogesic s obsahem fentanylu
Náplasti Durogesic s obsahem fentanylu
• foto: 
wikipedia.com

V USA se hovoří ve spojitosti s rostoucími počty úmrtí po užití fentanylu o epidemii, která zdaleka nedosáhla vrcholu. Zabíjí již malé množství a v ohrožení života se občas ocitají i ti, jejichž sliznice přijde do styku se stopovým množstvím – tedy policisté a záchranáři. Jaká je to látka a jak se užívá v Česku?

Na víc než sto tisíc Američanů, kteří během jednoho roku zemřou na předávkování, připadají na fentanyl minimálně dvě třetiny a poměr se bude podle odborníků i DEA (federální Úřad pro potírání drog, Drug Enforcement Administration) dál posilovat ve prospěch fentanylu. Jen loni prý DEA zachytila a zkonfiskovala takové množství této látky, které by zvládlo zabít všechny obyvatele Spojených států. A nejedná se o nadsázku v rámci protidrogové kampaně.

Fentanyl se nejsilněji váže na typ receptorů, které způsobují euforii, útlum dechu a fyzickou závislost. Rozvoj psychické a následně fyzické závislosti je intenzívnější než u heroinu.

Nejsmrtelnější hrozba

Fentanyl je látka s podobnými vlastnostmi jako morfin, má však až stokrát silnější analgetický ­účinek. Je taky až padesátkrát silnější než heroin a právě ten s ním čím dál častěji drogoví dealeři ředí. Vzhledem k tomu, že do­spělého člověka může zabít už množství jako tři či čtyři maková zrníčka (v případě toxičtějšího derivátu carfentanylu stačí jedno zrníčko), je jeho užívání extrémně rizikové.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.