Video placeholde
David Aguilar a jeho robotická Lego ruka
David Aguilar a jeho robotická Lego ruka
David Aguilar a jeho robotická Lego ruka
David Aguilar a jeho robotická Lego ruka
David Aguilar a jeho robotická Lego ruka
12
Fotogalerie

Španěl se narodil bez pravého předloktí, a tak si postavil z Lega robotickou ruku . Dnes už vlastní čtyři

První protézu postavil, když mu bylo devět. Nyní má už čtvrtou. David Aguilar, španělský student, se kvůli genetickému onemocnění narodil bez pravého předloktí. I když se se svým hendikepem naučil žít, napadlo ho už v útlém věku vyrobit si vlastní protézu. Protože patřil k vášnivým stavitelům stavebnic Lego, bylo jen otázkou času, kdy tento stavební materiál využije i k něčemu jinému. A mechanická Lego ruka byla logickým krokem.

„Koukal jsem ve svém pokoji na vrtulník, který jsem postavil ze stavebnice Lego Technik. A v tu chvíli mě to napadlo. Postavím si robotickou ruku, jako si Tony Stark postavil v komiksu oblek Iron Mana. Říkal jsem si, že když člověk chce, tak všechno dokáže a ono se to skutečně podařilo,“ vzpomíná David Aguilar na moment, kdy se v devíti letech pustil do stavby první robotické končetiny.

První prototyp mu zabral pět dní a funguje dodnes. Po vzoru oblíbeného komiksového hrdiny má i stejné barvy – červenou a žlutou. Další robotické paže už dokázal sestrojit za několik hodin. Dnes je z něj devatenáctiletý student biomechaniky na barcelonské univerzitě a s výrobou technologických vychytávek chce pokračovat dál. Na univerzitě se začíná pomalu věnovat 3D tisku a jeho aplikaci při výrobě protetických končetin. I když bylo totiž Lego skvělým materiálem na první prototypy, jejich výrobu nelze masově rozšířit.

„Hodně lidí mi píše, abych jim také vyrobil takovou ruku, jenže to není možné. Lego kostky jsou hodně symetrické a to lidské tělo není, takže je vždy potřeba vymyslet ideální napojení na moje tělo. Navíc na světě neexistuje nikdo s identicky nedovyvinutou končetinou. Musel bych s každým z těch lidí strávit dlouhou dobu, abych jim ruku upravil na míru, a to prostě není možné,“ dodává David.

Sám ale přiznává, že on své robotické ruce příliš často nenosí. Zvykl si na to, jaký je, a naučil se pracovat s oběma svýma rukama bez ohledu na to, jak která z nich vypadá. A svému okolí vzkazuje totéž. „Když si pořídíte robotickou ruku, tak to z vás neudělá lepšího člověka. Jasně, je to cool a upravíte tím svůj zevnějšek, ale uvnitř budete pořád stejní. Je proto lepší se naučit pracovat s tím, co máte, a zlepšovat hlavně své nitro, abyste se mohli stát lepším člověkem,“ uzavírá.

Na to, jak fungují Lego protézy Davida Aguilara, se podívejte ve videu v úvodu článku, kde se rozpovídal pro kameru Reflexu.