Filmy podle scénářů Zdeňka Svěráka neztrácejí kouzlo ani po letech, říká režisér Žen v běhu Martin Horský | Reflex.cz
nahoru

Filmy podle scénářů Zdeňka Svěráka neztrácejí kouzlo ani po letech, říká režisér Žen v běhu Martin Horský

Milan Tesař10. května 2019 • 14:00
Ženy v běhu - trailer na film Martina Horského
• video: 
Cinemart

Teď fakta: milión diváků nasbíraných za pouhých dvaačtyřicet dnů, sedmdesát devět procent na ČSFD pro českou romantickou komedii (donedávna cosi nemožného), členství v exkluzívním, dosud tříčlenném klubu režisérů, jejichž filmy dosáhly stomiliónových tržeb. A co je na tom nejlepší? Tahle filmová kouzla dokázal Martin Horský (41), samouk a vystudovaný „běžkař na lyžích“.

Proč jste vlastně nikdy nezkusil FAMU?

V době, kdy jsem se rozhodl k psaní, jsem byl už poměrně starý na to, abych se vrhl na denní několikaleté studium scenáristiky. Koupil jsem si knížku Syda Fielda Jak napsat dobrý scénář, přečetl ji a napsal scénář.

Vy jste tu katedru svým úspěchem de facto zpochybnil.

Já nikoho zpochybnit nechtěl a nechci. Nepíšu proto, abych někoho zpochybňoval, píšu scénáře, protože mě to baví a dělá mi to radost – stejně jako režisérská práce na Ženách v běhu. A hlavně mi pak dělá radost, když vidím a slyším smějící se lidi v kině. Moc obdivuji práci Zdeňka Svěráka. Filmy natočené podle jeho scénářů neztrácejí kouzlo ani po letech, i když všichni víme, jak dopadnou. To je vlastně můj cíl: dělat filmy, u nichž bude lidem dobře a budou se k nim rádi vracet a těšit se na ně.

Dita Charanzová: Zařídila jsem levnější volání do ciziny, teď požaduji rázné reformy EU

To nezní moc intelektuálně.

Já o tom takto nepřemýšlím, jestli to zní, či nezní intelektuálně. Pokud uděláte film, který opakovaně dokáže dělat lidem radost, tak to je přece úžasný. Pan Svěrák je světová rarita, řekněte mi, kdo byl třikrát nominovaný na Oscara za komedii, nikoli za dramata? Dokáže psát lehkým perem s milým a lidským humorem, přitom pod příběhem vždycky teče nějaký spodní, závažnější proud.

Současná česká kinematografie vypadá jako vzpoura režisérů-samouků. Radek Bajgar (Teroristka) je vystudovaný psychiatr, Jiří Mádl (Na střeše) herec-autodidakt, Rudolf Havlík (Po čem muži touží) výtvarník a cestovatel, vy jste tělocvikář, režírovat podle vaší látky začal i váš producent Tomáš Hoffman, původním povoláním novinář…

Tomáš je producent, jehož úspěch není náhodný. Je to pracovitý člověk, který o filmu hodně ví. Stojí například za filmy Jiřího Vejdělka, oba jsou nesmírně pečliví. Tomáš ví, že úspěch spočívá i v detailech. Stalo se nám, že jsme půlden mluvili o tom, jaké hodiny budou viset na zdi. Kromě toho má nakoukané stovky filmů. Po Bezva ženské na krku jsme se domluvili, že když přijdu s něčím dalším, dá mi šanci režírovat. Své slovo dodržel a já se snažil Ženy v běhu natočit tak, abych Tomášovu důvěru nezklamal.

Velký rozhovor s Martinem Horským si přečtěte v tištěném Reflexu, který vyšel ve čtvrtek 9. května >>>

Reflex 19/2019

Výstava, která vzbudila údiv: Lidé v Sovětském svazu poprvé uviděli západní zboží
Zeman a Babiš mají strašně špatný vliv na naši duši, jejich poselství je nuda a tupost,…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější