nahoru

Prostor X

Zeman a Babiš mají strašně špatný vliv na naši duši, jejich poselství je nuda a tupost, říká šéf festivalu Mezi ploty

Čestmír Strakatý 10. května 2019 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Robertem Kozlerem
• video: 
Prostor X

Symptomy duševních nemocí máme všichni, jen nám ten barometr ještě nepřelítnul do červených čísel. Ředitel festivalu Mezi ploty Robert Kozler se snaží bořit bariéry. Mezi zdravými a nemocnými, ale i mezi lidmi obecně. Jde mu o to, aby lidi pochopili, že psychické poruchy jsou běžné. Říká, že na naši duši mají obrovsky negativní vliv politici.

Podle Kozlera se premiér Babiš a prezident Zeman zaměřují na nejprimitivnější zóny člověka. Proměňují nás a berou nám energii. S hrůzou sleduje, že jejich poselství je nuda, arogance a tupost. Lidi prý potřebují pozitivního vůdce, kterým byl Václav Havel. Dokázal motivovat lidi, že něco dokážou. Pozitivita a základní pravdy ale mizí a to ovlivňuje samu podstatu demokracie.

Kozler tvrdí, že lidem obecně chybí komunikace. Děsí ho, jak moc se přesouvá na sociální sítě. Na festivalu v Psychiatrické nemocnici Bohnice se snaží nenásilně a přirozeně budovat zázemí pro to, aby se spolu lidé mohli bavit a sdílet svoje problémy. Umělci, kteří se otevřeně přihlásí ke svým duševním problémům, jsou podle něj hrdinové. I díky nim si prý lidé uvědomují, že je můžou zvládnout.

Kozler přiznává, že pořádání festivalu je hodně náročné a i jeho psychické zdraví tím trpí. Třeba okolo shánění peněz je tlak někdy velký. Zdůrazňuje ale, že je důležité dívat se na psychické nemoci skrz sebe sama a vlastní problémy. Je přitom pyšný na to, že Mezi ploty ohodnotila Evropská unie jako festival, který pozitivně ovlivňuje společnost a je důležitý.

Proč nechce být Robert Kozler normální? V čem je definice normálního člověka tak, jak ji vidí třeba prezident Zeman? Co chce s festivalem Mezi ploty dokázat? A jak těžké je získat celebrity, které by mluvily otevřeně o svých problémech?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>> 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.