Chování k Čechům či Polákům, kteří v Británii pracují, je skandální, říká britský europoslanec | Reflex.cz
nahoru

Chování k Čechům či Polákům, kteří v Británii pracují, je skandální, říká britský europoslanec

Lucie Bednárová, Info.cz18. května 2018 • 18:27
Britský europoslanec Charles Tannock
Britský europoslanec Charles Tannock
• foto: 
Evropský parlament

„Z postojů proti cizincům z jiných států EU je mi zle a nechci s tím mít nic společného,“ říká europoslanec britské Konzervativní strany Charles Tannock v rozhovoru pro Info.cz. Tannock o sobě mluví jako o oddaném Evropanovi a hlasitě vystupuje proti brexitu.

Říká se o vás, že jste jedním z nejvíce proevropsky smýšlejících konzervativců v Evropském parlamentu. Co si pod tím můžeme představit?

Je pravda, že jsem vůči Evropě asi nejotevřenější. Nicméně jsem o to nijak zvlášť neusiloval a už vůbec to nebylo součástí mého kariérního plánu. Navíc se ani nebudu moct účastnit příštích voleb do Evropského parlamentu (proběhnou na konci května 2019, tj. v době, kdy Spojené království už nebude členem EU; pozn. redakce). Prostě to tak nějak vyplynulo.

Jaký je tedy váš vztah k EU?

Vyrůstal jsem v Evropě a věřím, že EU je projekt, který přinese mír, prosperitu a bezpečnost. Myslím si, že odchod mé země z unie je sebezničující krok a nic dobrého z něho nevzejde. Kampaň na podporu brexitu byla založena na prazvláštní sérii chybných slibů a čistých lží. A nyní se navíc ukazuje, že to byly manipulace. Já pocházím z Londýna, kde žije milion občanů EU a je tam i velká česká komunita. Londýn hlasoval pro setrvání v EU, a já mám proto v tomto ohledu čisté svědomí.

Nelíbí se mi však postoj britské vlády k vyjednávání o brexitu, což kritizuji a jsem v tom aktivní i na sociálních sítích. Brexit podpořila jen slabá většina lidí, co hlasovali v referendu. A když se dnes zeptáte naší premiérky, tak ani ona nedokáže dát jasnou odpověď, zda by v případě, že by referendum probíhalo nyní, hlasovala pro vystoupení. Většina členů britské vlády ví, že brexit nebude takový ráj zalitý sluncem, který slibovali voličům, a přesto prosazují tvrdý brexit.

Navíc mě mrzí, že nyní se v EU vážně mluví o reformách. Je velká škoda, že má země nebude sedět za vyjednávacím stolem a nebude mít šanci do toho mluvit. Budeme stát opodál a pozorovat to.

Brexit: Ani téměř dva roky od referenda Británie stále neví, jak bude její odchod z EU…

Jak by mělo vypadat konečné nastavení vztahů mezi Británií a EU?

Mrzí mne, že stále nevíme, jak to bude vypadat. V jednání pořád zůstávají otevřeny některé otázky, například irské hranice, ale i práva občanů EU, co žijí v Británii. Je obrovský skandál, jak se moje země k těmto lidem chovala a chová. Je těžké odhadnout, jak to dopadne. Moc času nezbývá, musí se to vyřešit v červnu nebo nejpozději v říjnu, jinak se to nestihne.

Jak byste si přál vy, aby to dopadlo?

Osobně doufám, že vztahy budou co nejtěsnější. Od začátku jsem říkal, že Británie by měla po odchodu z EU zůstat na jednotném trhu a v celní unii. Věřím, že je tu pořád šance, že tam nakonec zůstaneme. Co se dá s určitostí říct, je, že brexit je nevratný, budoucí vztahy určitě nebudou na úrovni členství v EU a určitě to nebude dobré.

Co si Tannock myslí o možnosti opakování referenda či o znovupřijetí Británie do EU? A co si vyslechla jeho slovenská manželka den po referendu o brexitu? Dočtěte si rozhovor na Info.cz >>>

S brexitem skončí volný pohyb, oznámili Britové. Co všechno to znamená?
Hit internetu: Fotí Prahu a do snímků vkládá záběry z filmů, které se tu točily.…

Lucie Bednárová, Info.czVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější