nahoru
Premium Reportáže

Memento jménem Bečva: Ani dva roky po katastrofě neznáme viníka. Selhal stát, úřady i odborníci

Adéla Knapová 5. prosince 2022 • 18:10
Memento jménem Bečva: Ani dva roky po katastrofě neznáme viníka. Selhal stát, úřady i odborníci
foto: Stanislav Pernický

Jedna z největších ekologických katastrof novodobých českých dějin se stává pomníčkem neschopnosti vyšetřovatelů i politiků. Navzdory obvinění, jež leží u soudu, se viníka zjevně nikdy nepodaří najít. Nic se také neudělalo pro to, aby se podobné tragédie znovu nestaly. Dodnes dokonce nevíme, co a odkud do Bečvy vytéká.

Stojím v proudu vody mířící z výpusti potrubí z víc než dvacet kilometrů vzdáleného areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm do Bečvy. Nebývale vstřícné listopadové slunce se opírá do svižného toku, voda z rožnovské výpusti spěchá do hlavního proudu a chvílemi vystříkne po nárazu do mých gumáků až téměř ke kolenům. Držím se větve a mhouřím oči do oslňujících vodních prasátek. Je sobota, a i když kdesi v dálce sem tam zazní výstřel z honu, zurčení řeky dominuje všem zvukům.

Jdu dál podél Bečvy po jejím proudu, prodírám se náletovým křovím a sítí spojené náruče větví stromů, bořím se do klouzavé měkkosti bláta smíchaného s uhnívajícím listím a už jsem tady, na místě, kde 20. září před dvěma lety zaznamenali rybáři první hynoucí ryby. U hladiny sleduju život – hejna rybek se objevují a mizí spolu se záblesky slunce. Je vidět, že se alespoň částečně obnovil i bentos, tedy společenství všech živočišných a rostlinných organismů obývajících břeh a dno.

Vybavuju si slova rybářů, kteří v onu zářijovou neděli objevili jako první mrtvé ryby ve valašskomeziříčské části Bečvy a pak je spolu s ostatními mnohdy holýma rukama po pás ve vodě – protože je v tom příslušné státní instituce nechaly doslova vykoupat – vyhazovali na břeh. Mnozí přiznali, že brečeli. I staří chlapi. Prý to byl nejhorší zážitek jejich životů, říkali a ukazovali mi v telefonech fotky a videa, na nichž byly zachyceny

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.