nahoru

Politický vyděděnec, turistický pohodář. Na severu Kypru existuje zvláštní stát. Co tam objevíme?

Viliam Buchert 25. června 2022 • 07:00
Politický vyděděnec, turistický pohodář. Na severu Kypru existuje zvláštní stát. Co tam objevíme?
foto: Viliam Buchert

Jediným, vojenskou intervencí rozděleným územím Evropské unie je dnes Kypr, jehož severní část od roku 1974 okupuje Turecko. Metropole ostrova Nikósie je pak jediným hlavním městem Evropské unie, které je „přeseknuté“ demilitarizovanou zónou a má podobný osud jako kdysi Berlín. Světem neuznávaná Severokyperská turecká republika je přitom bezpečnou zemí žijící z turistiky, příjmů z kasin a překvapivě i z peněz studentů z celého světa.

Třicetiletý, činorodý muž Fatih Kesici si nemohl vybrat lepší místo pro kavárnu a čajovnu, které jsou obsypány desítkami druhů barevných koláčků. Podnik leží pouhých deset metrů od hraničního přechodu Ledra, kterým bez problémů proudí sem a tam turisté mezi jižní částí kyperské metropole Nikósie a severní částí, která se jmenuje Lefkoşa, kde se už nachází Severokyperská turecká republika. Celníci obou stran pouze nahlédnou do pasů, nedávají žádná razítka a pouštějí návštěvníky, kteří zde překračují jednu z nejbizarnějších hranic světa. Vše vypadá poklidně a spořádaně. Fatih tak může celý den vyhlížet zákazníky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Rozpůlený ostrov

Hraniční přechod Ledra jsem navštívil už v roce 2001, kdy vypadal zcela jinak. Byl nepropustný, všude retardéry, vojáci se samopaly. Tehdy mě přes něj ve svém služebním mercedesu propašovala (teď už to mohu prozradit) česká velvyslankyně Věra Jeřábková, která kontrolujícím vojákům řekla, že jsem její spolupracovník. Paní velvyslankyni tu dobře znali, takže cesta ke krátké návštěvě severu byla volná. Teď je vše, naštěstí, jinak. Od roku 2004 se dá mezi politicky vášnivě znepřátelenými částmi Kypru přecházet. Podle dostupných informací v současnosti existuje osm přechodů, kterými lze autem, autobusem či pěšky projít přes nárazníkovou demilitarizovanou zónu (hovorově se jí říká také Zelená linie nebo Attilova linie; pozn. red.), která spadá pod správu OSN.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.