Chirurg Šebek: Pomůžeme vám odhalit rakovinu, pacienty a lékaře tu zneužívají a stojí to ohromné peníze | Reflex.cz
nahoru

Chirurg Šebek: Pomůžeme vám odhalit rakovinu, pacienty a lékaře tu zneužívají a stojí to ohromné peníze

Čestmír Strakatý15. března 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Tomášem Šebkem
• video: 
Prostor X

Dvacet let dělám lékaře a v tom systému se necítím dobře. Chirurg Tomáš Šebek chce změnit české zdravotnictví a to, jak uvažujeme o navštěvování lékaře. Je spoluzakladatelem projektu uLékaře.cz, který chce propojovat lékaře a pacienty. Ty teď prý české zdravotnictví zneužívá. Tvrdí, že jde o to, aby pacienti neztráceli čas v čekárnách a lékaři s pacienty, kteří třeba přišli ke špatnému specialistovi ve špatný čas.

Inspirací byla Šebkovi i účast na misích Lékařů bez hranic. Zjistil, že jde věci dělat levněji, efektivněji a na dálku. Sní o tom prý už 20 let. Šebek tvrdí, že teď se projektu účastní prověření lékaři, kteří nesou za svoje diagnózy odpovědnost. Můžou vás poslat do lékárny s chřipkou, ale taky ke správnému specialistovi. Můžete taky poslat fotku, na základě které můžou lékaři zjistit i rakovinu, respektive vám nabídnou několik pravděpodobných diagnóz.

Zdravotnictví teď podle Šebka přichází o velké peníze a čas. Systém je totiž zoufale konzervativní, pacienti i lékaři jsou v něm přitom vazalové. Jeho projekt ho vlastně trochu obchází, respektive funguje nezávisle na něm. Regulace, které lékaře stále víc svazují, jsou podle Šebka zbytečné.

Profesor Höschl: Pojem psychopat se zneužívá, kvůli Babišovi jsem dostal čočku, o…

Šebek tvrdí, že už získali obrovská data. Působí hlavně v regionech, pražskou a brněnskou kavárnu prý příliš neobsluhují. Z dat vyplývá, že Češi jsou trochu hypochondři, protože chodíme k lékaři nejvíc v Evropě. Zároveň z nich ale vidí, jak se šíří nemoci a kde třeba brzy vypukne chřipková epidemie. Zdůrazňuje ale, že o cenné informace o pacientech jeho projektu nejde. Obchodování s nimi vylučuje.

Co je v českém zdravotnictví špatně a proč se to nemění? Jak spolehlivé jsou diagnózy přes internet a kdo je za ně nakonec zodpovědný? V čem spočívá revoluce, kterou chce Tomáš Šebek začít? A jak by mohla vypadat budoucnost, ve které se některým nemocem úplně vyhneme?

Paralympionik Povýšil: Přežil jsem klinickou smrt, na konci je teplo a klid. Chci do…
Alkohol způsobuje 9 typů rakoviny, víme to jistě a média mlčí, bezpečná dávka…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější