Chirurg Šebek: Pomůžeme vám odhalit rakovinu, pacienty a lékaře tu zneužívají a stojí to ohromné peníze | Reflex.cz
nahoru

Chirurg Šebek: Pomůžeme vám odhalit rakovinu, pacienty a lékaře tu zneužívají a stojí to ohromné peníze

Čestmír Strakatý15. března 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Tomášem Šebkem
• video: 
Prostor X

Dvacet let dělám lékaře a v tom systému se necítím dobře. Chirurg Tomáš Šebek chce změnit české zdravotnictví a to, jak uvažujeme o navštěvování lékaře. Je spoluzakladatelem projektu uLékaře.cz, který chce propojovat lékaře a pacienty. Ty teď prý české zdravotnictví zneužívá. Tvrdí, že jde o to, aby pacienti neztráceli čas v čekárnách a lékaři s pacienty, kteří třeba přišli ke špatnému specialistovi ve špatný čas.

Inspirací byla Šebkovi i účast na misích Lékařů bez hranic. Zjistil, že jde věci dělat levněji, efektivněji a na dálku. Sní o tom prý už 20 let. Šebek tvrdí, že teď se projektu účastní prověření lékaři, kteří nesou za svoje diagnózy odpovědnost. Můžou vás poslat do lékárny s chřipkou, ale taky ke správnému specialistovi. Můžete taky poslat fotku, na základě které můžou lékaři zjistit i rakovinu, respektive vám nabídnou několik pravděpodobných diagnóz.

Zdravotnictví teď podle Šebka přichází o velké peníze a čas. Systém je totiž zoufale konzervativní, pacienti i lékaři jsou v něm přitom vazalové. Jeho projekt ho vlastně trochu obchází, respektive funguje nezávisle na něm. Regulace, které lékaře stále víc svazují, jsou podle Šebka zbytečné.

Profesor Höschl: Pojem psychopat se zneužívá, kvůli Babišovi jsem dostal čočku, o…

Šebek tvrdí, že už získali obrovská data. Působí hlavně v regionech, pražskou a brněnskou kavárnu prý příliš neobsluhují. Z dat vyplývá, že Češi jsou trochu hypochondři, protože chodíme k lékaři nejvíc v Evropě. Zároveň z nich ale vidí, jak se šíří nemoci a kde třeba brzy vypukne chřipková epidemie. Zdůrazňuje ale, že o cenné informace o pacientech jeho projektu nejde. Obchodování s nimi vylučuje.

Co je v českém zdravotnictví špatně a proč se to nemění? Jak spolehlivé jsou diagnózy přes internet a kdo je za ně nakonec zodpovědný? V čem spočívá revoluce, kterou chce Tomáš Šebek začít? A jak by mohla vypadat budoucnost, ve které se některým nemocem úplně vyhneme?

Paralympionik Povýšil: Přežil jsem klinickou smrt, na konci je teplo a klid. Chci do…
Alkohol způsobuje 9 typů rakoviny, víme to jistě a média mlčí, bezpečná dávka…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

PREMIUM X Stojánek za tisíc dolarů
11. června 2019 • 14:03

Stojánek za tisíc dolarů


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější