Video placeholde

Březina: České gaučové válečnictví je šílené, chybí tu ruský pohled, vláda se starala víc o Ukrajinu než o občany

Podpora uprchlíků nemůže být prvořadá, myslí si prezidentský kandidát Tomáš Březina, podle kterého riskuje vláda sociální neklid. Pro tak chudou zemi, jakou je Česká republika, znamená poskytnutí ochrany lidem prchajícím před válkou ekonomickou zátěž, se kterou musí být národ srozuměn. Pokud není, může zakrátko podlehnout přesvědčení, že půl milionu ukrajinských běženců se má lépe než čeští obyvatelé. Navíc ještě před pár měsíci podle něj vše nasvědčovalo tomu, že to tak bude. „Jakýkoliv prezident, nebo premiér, má mít především na zřeteli ochranu českých obyvatel, ekonomických zájmů, státnosti a tak dál. Nesmí mít na mysli prioritně, pod vlivem emocí, byť pochopitelných, jiný národ a tomu pomáhat víc,“ má jasno bývalý podnikatel.

Zatímco v přístupu k Ukrajině byl podle prezidentského kandidáta Tomáše Březiny český premiér až zarážejícím způsobem proaktivní, když při červnové návštěvě Vatikánu předával papeži ukrajinskou bikolóru, nástupu krize vláda nečinně přihlížela. Dlouho nevěděla, co se děje, a chyběla jí komplexní znalost, přitom už v říjnu loňského roku bylo zřejmé, že ceny energií porostou. „Slovy ministra financí vláda přemýšlela, jaké politické náklady ty nepříjemné kroky přinesou pro ně, pro tu vládu,“ pozastavuje se nad obavou Zbyňka Stanjury ze ztráty ministerského křesla namísto deklarování dalších jasných kroků.

Březina sám se během 30 let podnikání utvrdil v tom, že vždycky je lepší dělat něco, dokonce i špatně, než nic. „Chyba současné vlády, kterou jsem mimochodem volil, je to, že nekoná, že problémy vysedává,“ říká s tím, že přebornicí v takovém nemístném otálení byla bývalá německá kancléřka Angela Merkelová. Ve funkci hlavy státu by proto takovému jednání mlčky nepřihlížel. „Lidé, kteří si přímou volbou zvolí svého reprezentanta, a ten se stává po obou komorách parlamentu jakoby třetím velkým lidově zvoleným hráčem, tak má dokonce povinnost do té nejběžnější politiky zasahovat,“ myslí si a v tomto ohledu by následoval vládu Miloše Zemana.

S úřadujícím prezident ho spojuje i vyhraněný vztah k médiím. „Nevěřím stoprocentně médiím. Někomu víc, někomu méně, protože novináři někdy mají informace, někdy mají své zájmy,“ netají se svou nedůvěrou. Agenda je podle něj jednostranně nastolená také v případě války na Ukrajině, reflexe ruského pohledu je minimální, před čímž varuje. „To gaučové válečnictví, že sedíme na gauči, nikdo z nás nebyl ve válce, zaplaťpánbůh za to, a teď fandíme nějakým postiženým lidem, kteří tam za nás umírají. Mně to přijde prostě šílené, zběsilé a hrozné, že dokonce na obou stranách umírají mladí lidé, lítají jim končetiny, vyhřezávají střeva a my fandíme a je to bezvadný, že Ukrajina má denně 1000 obětí, nebo kolik, a postoupila o 100 metrů v jednom městě. To mně přijde prostě šílené a tam mně chybí to opravdu relevantní jednání těch relevantních mocností, nebo lidí, kteří by tento lokální konflikt ukončili, a to co nejdřív,“ dodává.

Za co by měl premiér Petr Fiala bít botou o řečnický pult jako někdejší první tajemník ÚV KSSS Nikita Chruščov na zasedání Valného shromáždění OSN? Co je další tikající bomba, která Českou republiku ohrožuje? Kolik má nasbíraných petičních podpisů a kde je má schované? Proč nechce klást věnce? Nebo kolikrát byl v Rusku? Na tyto a další otázky odpovídal Tomáš Březina, kandidát na prezidenta a bývalý podnikatel.

Do prezidentských voleb je ještě čas, ale možnost hlasovat v anketě Křišťálová Lupa se krátí. Pokud se vám Prostor X líbí, neváhejte a podpořte ho v kategorii Online video – zde. Děkujeme!