nahoru

Albert Bourla: Šéf firmy Pfizer je pyšný Řek a potomek sefardských Židů, kteří přežili holocaust

Viliam Buchert 2. února 2021 • 11:00
Albert Bourla: Šéf firmy Pfizer je pyšný Řek a potomek sefardských Židů, kteří přežili holocaust
foto: Profimedia.cz

Koronavirová pandemie řádí už rok po celém světě. Všichni se v posledních týdnech a měsících upínají k očkování proti této nemoci. Jednu z rozhodujících rolí přitom hraje vakcína firmy Pfizer, kterou vede Albert Bourla (59). Toho dnes někteří nadneseně označují za spasitele a zachránce lidstva. Kdo je ale tento muž, jenž se doslova přes noc stal celosvětovou celebritou?

Když 19. srpna 2019 přijel do Prahy generální ředitel společnosti Pfizer, Inc., Albert Bourla, kromě zaměstnanců české pobočky zmíněné firmy si toho všiml jen málokdo. Nic se neobjevilo v mé­diích, veřejnost to vůbec nezajímalo a šéf globální farmaceutické společnosti zase v naprosté tichosti z českého hlavního města odjel. Kdyby přicestoval dnes, s největší pravděpodobností by ho přijal premiér, ministři, byla by to ohromná sláva a novináři by mu byli neustále v patách. Bourla se mezitím stal superhvězdou v boji proti koronaviru. Jeho firma vyrábí tozi­nameran (ten nese kódové označení BNT162b2), což je vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá firma BioNTech. A byla to vůbec první vakcína tohoto druhu, která před koncem minulého roku dorazila i do České republiky.

Život předků i samotného Alberta Bourly je přitom stejně dramatický a pestrý jako urychlená cesta k vakcíně, jež má světu vrátit klid. Odrážejí se v něm složité peripetie posledních několika staletí.

Židovské kořeny

„Sedmdesát pět let poté, co nacisté zavraždili milióny lidí, vede dnes doktor Bourla závod při záchraně miliónů životů,“ prohlásil při svátku Chanuka 16. prosince loňského roku Ron Dermer, velvyslanec Státu Izrael ve Spojených státech. Dermer (mimochodem, 21. ledna byl z funkce ambasadora odvolán; pozn. red.) bral loňské oslavy Chanuky hodně symbolicky. Už proto, že právě Bourla je takovým symbolem. Je židovského původu, většina jeho širší rodiny zahynula za druhé světové války během holo­caustu.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.