nahoru

Epidemiolog a plukovník v záloze Roman Prymula: Velitel pro válku s koronavirem

Oldřich Tichý17. března 2020 • 20:30
Epidemiolog a plukovník v záloze Roman Prymula: Velitel pro válku s koronavirem
foto: Nguyen Phuong Thao

Před dvěma týdny znalo Romana Prymulu v Česku mimo resort zdravotnictví minimum lidí. Teď je to ovšem právě on, kdo obrací veřejný život naruby. Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví po odborné stránce už přes dva týdny řídí postup státu proti koronaviru. Nejdřív spíš z pozadí, teď už oficiálně – v noci na pondělí ho vláda jmenovala šéfem krizového štábu. „Musím dodělat něco pro premiéra,“ slyším od něj opakovaně během dvou dnů, kdy ho uháním kvůli rozhovoru. Nakonec to klapne. Stojí za to, se o něm dozvědět víc.

Když premiér nebo ministr zdravotnictví oznamují před kamerami zavření hranic, škol, obchodů, vyhlášení karantény, můžete vzít jed na to, že hlavním autorem scénáře je právě Prymula. Mezinárodně respektovaný expert na vakcinologii a epidemiologii, elitní šachista, rekreační běžec, voják v záloze, který to dotáhl na nejvyšší hodnost pod generálem. V životopisu má roky strávené na postu děkana vojenské medicíny v Hradci Králové, řízení fakultní nemocnice tamtéž, pak vyhazov kvůli údajnému střetu zájmů a vzápětí překvapivou satisfakci v podobě vysoké funkce na ministerstvu. Na něm by mimochodem dnes už týden nebyl, kdyby nepřišel koronavirus – v termínu nezískal bezpečnostní prověrku. Pandemie ale zamíchala prioritami, tváří v tvář globální hrozbě prověrka přestala být tak zásadní a elitní epidemiolog na ministerstvu zůstává.

Babiš má přednost

Když v pátek v sedm ráno volám profesoru Prymulovi, abych ho požádal o schůzku, moc nepočítám s tím, že si na mě vzhledem ke svému momentálnímu vytížení udělá čas. „Dneska by to mohlo být volnější, přijďte ve čtyři,“ překvapí. Mnu si ruce. Naivní. Ve čtyři hodiny sedí na jednání s ministrem zdravotnictví, chvíli si najde až skoro s hodinovým zpožděním. Bohužel dojde jen na předem domluvené focení. Sotva fotografka Thao naposledy zmáčkne spoušť, přichází totiž za Prymulou pre­miér Andrej Babiš.

Nic se neděje, popovídat si konec­konců můžeme později po telefonu. V 19.30 to neklapne – přednost má „nějaký materiál pro vládu“. V devět už by to ale snad prý mohlo jít. Nejde. „Hrubě jsem to podcenil, za chvíli musím k premiérovi,“ omlouvá se epidemiolog a domlouváme se na druhý den v poledne. Pár hodin po tomto telefonu se ukazuje, co přesně mělo přednost – vláda oznamuje, že zavírá obchody a restaurace.

V sobotu v poledne se rozhovor přesouvá na 13.30. V půl druhé už se s Prymulou oba smějeme. „Ještě půl hodiny, dopisuji materiál pro premiéra,“ říká. Ve dvě prosí ještě o pár minut. Pak sám volá zpátky. „Hektičtější a dramatičtější období jsem nezažil,“ přiznává. A to toho tenhle šestapadesátiletý rodák z Pardubic nezažil málo.

Na medicínu kvůli mamince

Epidemiologie, a dokonce ani medicína není povolání, o kterém by Prymula snil od malička. Inklinoval k matematice a fyzice, při studiu na pardubickém gymnáziu si zvolil matematicko-fyzikální směr a těmto oborům se chtěl věnovat i nadále. Plánoval studium teorie grafů a her na matematicko-fyzikální fakultě.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku