Volební štáb ANO

Volební štáb ANO Zdroj: Zbyněk Pecák

Andrej Babiš slaví vítězství ve volbách
Andrej Babiš slaví vítězství ve volbách
Andrej Babiš slaví vítězství ve volbách
Andrej Babiš slaví vítězství ve volbách
Andrej Babiš slaví vítězství ve volbách
27 Fotogalerie

Vítězem voleb je ANO. Babiš bude jednat s SPD a Motoristy, chce jednobarevnou vládu. Glosovali jsme živě

Redakce Reflexu
Diskuze (193)

Sněmovní volby letos vyhrálo hnutí ANO, které ziskem více než třetiny hlasů dosáhlo svého nejlepšího výsledku. Jeho předseda Andrej Babiš se pravděpodobně znovu stane premiérem. Podobně jako před osmi lety bude ale podle analýzy ČTK jeho vláda menšinová. ANO podle Babiše chce vládnout samo a vyjednat si pouze podporu SPD a Motoristů sobě. Počítat nemůže s podporou vládních ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, které utrpěly porážku. Ve Sněmovně budou tyto strany v menšině i s Piráty, byť ti počet svých poslanců zečtyřnásobí.

Sčítání volebních hlasů jsme celé odpoledne živě glosovali zde na Reflex.cz. Zároveň zde v glosáři nebo na našem Youtube kanálu proběhlo živé vysílání speciálního dílu podcastu Padni komu padni z pražského Rock Café. Martin Bartkovský, Oliver Adámek a Martin Bryś vám v něm shrnuli a okomentovali vše podstatné. Jako hosty si pozvali Pavlínu Horákou, moderátorku Prostoru X a politologa Aleše Michala.

Online přenos - Volby 2025

Zprávy ze dne 4. října 2025

Pavel Páral
Pavel Páral
4. října 2025 · 12:43

OSVČ Z DEŠTĚ POD OKAP

Živnostníky, neboli osoby samostatně výdělečně činné, potkalo o těchto volbách docela náročné dilema. Lidé, kteří byli vždy v minulých volbách jasnou oporou ODS dostali tentokrát přímo pod volební urnu pár hodin před otevřením volebních místností letos od své vlády dárek v podobě ohlášení rekordního navýšení minimálních odvodů na sociální a zdravotní pojištění o dohromady dvanáct stovek měsíčně.

Přeběhnout k opozici ale je tak trochu z deště pod okap. Přestože ANO slibuje navyšování odvodů OSVČ okamžitou stopku. Babišovo nové EET a slíbený boj s šedou ekonomiky, který bude spojen s dalšími a dalšími kontrolami a zaklekáváním berňáků na drobný byznys, také není lákavá budoucnost.

Pavel Páral
Pavel Páral
4. října 2025 · 12:43

PIRÁTI UMÍ NAKOPNOUT V PRAVOU CHVÍLI

Když se v pátek v hodinových kolonách posouváte po pražských ulicích ve správě předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba k volební místnosti a z ní pak chcete vyrazit třeba na chalupu, či víkendový výlet k babičce tak to na náladě nepřidá. A když se pak u volební komise chcete prokázat občankou v mobilu, vlajkové lodi působení Ivana Bartoše ve vládě v pozici vicepremiéra pro digitalizaci, a ono to nefunguje, tak už to asi opravdu zrychlí tep a ten lístek s kandidátkou Pirátů lze opravdu jen s velkým úsilím nasunout do obálky a hodit do urny. To je ve volebních okrscích Prahy, kde mají Piráti sbírat nejvíce hlasů opravdu pech.

A řečem o tom, kterak za to může Bartošův nástupce v řízení vládní digitalizace, protože systém eDokladů má v kompetenci už rok Marián Jurečka a  ten ho dostatečně neposílil, celkem pochopitelně moc nevěříte. Především, když si vzpomenete, kterak se Bartoš tou občankou v mobilu chlubil jak pohárem ze Stanley Cupu.

A to ani nemusíte být nebohý stavebník, který si loni v létě důvěřivě podal žádost o stavební povolení prostřednictvím pirátského Portálu stavebníka. To byste pak nejspíš někoho s velkou chutí nakopnul.

Tobiáš Míček
Tobiáš Míček
4. října 2025 · 12:47

V pátek okolo 8. večer, v Brně, účast velká - Komise tvrdí, že chodí hromada lidí. Komu případná mobilizace pomůže? No, to se asi finálně dozvíme po 2. hodině - může, jak vládě, tak i opozici.

Jasné se zdá být to, že můj tiket, že účast bude více než 70 % s kurzem 6,56, má větší šanci na úspěch, než jsem předpokládal.

Pavel Páral
Pavel Páral
4. října 2025 · 14:00

NA VÝSLEDKY VOLEB ČEKÁ I KORUNA

Sněmovní volby samozřejmě ovlivňují očekávání finančních trhů, a tudíž mívají obvykle vliv i na kurz měny. Děje se tak často s předstihem, kdy investoři spekulují na favorita a dopady jeho hospodářské politiky. Česká koruna aktuálně překračuje rekordy z posledních let a od začátku září postupně posílila z 24,50 Kč euro na 24,25. Je to dáno tím, že od Andreje Babiše jako nejžhavějšího kandidáta na premiéra se očekává rozdávání ze státní kasy a zvýšení deficitu. Nicméně trhy nečekají nějaký rozpočtový armagedon, který by rozvrátil veřejné finance. Pokud se deficit zvedne ze současných dvou procent někam pod tři procenta HDP, tak tak to znamená vyšší riziko návratu inflace a s tím i opatrnost ČNB. Ta by měla reagovat alespoň mírným zvýšením úrokových sazeb a zvětšení rozdílu oproti úrokům centrální banky. A to by zvýšilo atraktivitu investic do české měny.

Nicméně to platí jen v případě, že bude reálná naděje rychle sestavit funkční a stabilní vládu. Pokud by vývoj směřoval k nestabilitě, protahování koaličních vyjednávání či tomu, že by do ministerských křesel měly usednout zástupci stran požadujících třeba referendum o vystoupení z EU, převáží nejistota, kterou investoři neradi. A koruna by v tom případě začala oslabovat.

Tobiáš Míček
Tobiáš Míček
4. října 2025 · 14:26

KDE LEŽÍ HRANICE?

Jaké jsou hranice něúspěchu pro každou stranu, lídra:

  • Babiš/ANO: cokoliv kromě prvního místa
  • Fiala/SPOLU: 2. místo a pod 25 %; pod 20 % to je na oznámení konce SPOLU ještě dnes
  • Rakušan/STAN: cokoliv pod 10 %
  • Hřib/Piráti: cokoliv pod 7 % - výtlak měli teď velký, ale když vezmeme v potaz, v jakém stavu Hřib Piráty přebíral, tak cokoliv nad 7 % je úspěch
  • Macinka/MOTO: cokoliv pod 5 %
  • Konečná/Stačilo: cokoliv pod 5 %
  • Šlachta/Přísaha: cokoliv pod 3 %“
Tobiáš Míček
Tobiáš Míček
4. října 2025 · 14:38

Tradičně prvně sčítaný venkov s účastí okolo 75 %? S tímhle tempem, až se sečtou velká města, budeme nakonec atakovat 80 %.

Tobiáš Míček
Tobiáš Míček
4. října 2025 · 15:46

OKÉNKO DO HISTORIE

Přísaze a ČSSD minulé volby chybělo cca 17 tisíc hlasů, aby se přehouply přes 5 %. Teď má Stačilo! cca 4,68 % - stejně jako Přísaha v roce 2021. Půjde dost možná o každý hlas, o každou zvýšenou volební účast.

Tobiáš Míček
Tobiáš Míček
4. října 2025 · 15:48

Zatím to vypadá, že Andrej Babiš luxoval hlava, nehlava. Pro mě zatím velké překvapení, přišlo mi, že nemíří na voliče antisystému a proti Stačilo / SPD nezaznívalo téměř žádné vymezení.

Vysvětlením může být klasický, politologickou obcí detailně popsaný, psychologický účinek volebního systému - voliči se prostě lekli, že hlas propadne, tak dali hlas radši Babišovi. A ono zatím vypadá, že hlas opravdu propadne! Jen tak dál, soudruzi!

Tobiáš Míček
Tobiáš Míček
4. října 2025 · 15:50

Moravskoslezský kraj, sečteno necelých 30 % okrsků: SPOLU má přes 15 %, ale ministr financí, Zbyněk Stanjura, lídr kandidátky, je až 6. v pořadí, co se počtu preferenčních hlasů týče.

Tobiáš Míček
Tobiáš Míček
4. října 2025 · 16:25

S tím, jak to vypadá s rozdělením mandátů nás nejspíš čekají týdny, ne-li měsíce pro hledání vládní většiny - pan prezident se nejspíš taky zapotí.

Tobiáš Míček
Tobiáš Míček
4. října 2025 · 16:46

Podle ČT to vypadá, že by ze SPOLU měla mít ODS 23 křesel, KDU-ČSL 17 křesel a TOP 09 7 křesel. Panečku, ti Lidovci, to chce uznání - konstatně mají celostátně podporu 2-4 % voličů, ale mandátů budou mít nejspíš více než SPD s 8 %.

Kroužkovací mašinerie!

Tobiáš Míček
Tobiáš Míček
4. října 2025 · 16:46

Podle predikce Mahdalová & Škop neudělá většinu ani ANO s SPD - černé scénáře, které hrozily, a to přímá vláda antisystému jen s ANO, zdá se nehrozí!

Tobiáš Míček
Tobiáš Míček
4. října 2025 · 17:30

Základní nedostatek SPOLU: nedokázalo sehnat náhradu za Markétu Pekarovou Adamovou. To pak taky SPOLU dosahuje výsledku o 7 procentních bodů méně než v roce 2021.

Tobiáš Míček
Tobiáš Míček
4. října 2025 · 17:44

Dá se už říct, že jsou výsledky voleb relativně velkou porážkou stávajícího vedení SPOLU - slabý výsledek, lépe dopadli koaliční partneři, Piráti a STAN. Vládní voliči přešli spíše ke STANu a Pirátům.

Dále je dost pravděpodobné, že se hned několik lídrů SPOLU, vč. Zbyňka Stanjury, nedostane do Poslanecké sněmovny.

Dozvíme se, až lídři SPOLU vystoupí, že koalice končí? A co budoucnost Fialy? A co čeká TOP 09?

Pavel Páral
Pavel Páral
4. října 2025 · 17:56

SPOLU DO ČASU

Fialova koalice Spolu vznikla na základě přesvědčení předsedy ODS, že jedině ve spojenectví s blízkými stranami může přinést vítězství. Končící volby ukázaly, že to funguje jen na jedno volební období a programová rozdílnost tří stran ODS, TOP 09 a KDU má své problémy. Zvláště, když europoslanec Luděk Niedermayer z TOP 09 těsně před volbami publikuje článek, v němž obhajuje emisní povolenky pro domácnosti, které jsou předmětem oprávněných obav voličů ze zdražování. A předseda vlády Fiala se snaží obavy rozehnat slibováním, že se jejich zavedení podaří odložit. A podobných příběhů zažila koalice za dobu své existence mnoho.

V ODS bude o pokračování koalice Spolu hned po volbách předmětem ostré diskuse i s rozhodováním, zda vyměnit vedení strany po prohraných volbách. Každopádně pod Petrem Fialou se kýve křeslo a volání po návratu ke kořenům pravicové strany bude sílit.

Tobiáš Míček
Tobiáš Míček
4. října 2025 · 18:49

Obávám se, že dnešní tiskovku SPOLU si budeme připomínat jako remake slavné „nevýhry“ Václava Klause. Zdá se, že voličské nálady Čechů nebyly pochopeny. Výraz Miloše Vystrčila mluví však za vše.

Vstoupit do diskuze (193)