nahoru

Za příběhem hlavního olympijského stadionu v Tokiu stojí vzpoura architektů

Veronika Zenklová 27. července 2021 • 17:00

Měl být honosný, výjimečný a neskutečně nákladný. Návrh věhlasné architektky Zahy Hadyd ale nakonec smetla ze stolu petice renomovaných architektů, kterým se nelíbila závratná cena ani projekt nerespektující okolí. Podívejte se, jak zamotaný příběh olympijského stadionu vnímá odborník na architekturu Adam Gebrian.

Původní návrh byl nejdřív pozměněn a zmenšen, ale nakonec došlo k zastavení celého procesu a začalo se znovu. Zaha Hadid, která architektonickou soutěž na stavbu tokijského olympijského stadionu původně vyhrála, měla totiž ambice, které byly prakticky nedosažitelné.

Namísto zatahovací střechy a spousty teras se nynější stadion vyznačuje jednoduchostí, skromností a velkým respektem ke svému okolí. Pro Japonce Kenga Kuma, který se svým týmem projekt nakonec realizoval, to ale rozhodně nebyl nejpříjemnější „kšeft“ života. Podívejte se, co všechno stavbě stadionu předcházelo a co ji provázelo.

Veronika ZenklováLetní olympijské hry 2021

Letní olympijské hry v Tokiu se konají od 23. července do 8. srpna. Česká výprava čítá 116 sportovců, kteří budou bojovat celkem o 300 sad medailí. Na těchto odkazech můžete sledovat průběžné sportovní výsledky, i veškeré zajímavosti, které se olympiády týkají.

Program LOH Češi na LOH Sporty a disciplíny

Olympijské příběhy Olympijské bizáry České medaile


Diskuse ke článku