nahoru

Za příběhem hlavního olympijského stadionu v Tokiu stojí vzpoura architektů

Veronika Zenklová 27. července 2021 • 17:00

Měl být honosný, výjimečný a neskutečně nákladný. Návrh věhlasné architektky Zahy Hadyd ale nakonec smetla ze stolu petice renomovaných architektů, kterým se nelíbila závratná cena ani projekt nerespektující okolí. Podívejte se, jak zamotaný příběh olympijského stadionu vnímá odborník na architekturu Adam Gebrian.

Původní návrh byl nejdřív pozměněn a zmenšen, ale nakonec došlo k zastavení celého procesu a začalo se znovu. Zaha Hadid, která architektonickou soutěž na stavbu tokijského olympijského stadionu původně vyhrála, měla totiž ambice, které byly prakticky nedosažitelné.

Namísto zatahovací střechy a spousty teras se nynější stadion vyznačuje jednoduchostí, skromností a velkým respektem ke svému okolí. Pro Japonce Kenga Kuma, který se svým týmem projekt nakonec realizoval, to ale rozhodně nebyl nejpříjemnější „kšeft“ života. Podívejte se, co všechno stavbě stadionu předcházelo a co ji provázelo.

Veronika ZenklováZimní olympijské hry 2022

Zimní olympijské hry 2022 se konají od 4. do 20. února 2022 v čínském Pekingu. Tam se konaly i Letní olympijské hry v roce 2008. Peking tak bude prvním městem v historii, které hostilo oba typy her. Přinášíme výsledky, přehledy i zajímavosti.

Přehled

Olympijské bizáry Olympijské příběhy Hokej Program Ester Ledecká


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.