nahoru

Jak by vypadal Instagram Mony Lisy? Umělec přetváří slavné malby v selfies

Clara Zangová 20. prosince 2019 • 15:30
Jak by vypadal Instagram Mony Lisy? Umělec přetváří slavné malby v selfies
foto: Doti Von Tease/My Modern Met

Digitální umělec Dito Von Tease, působící v italské Boloni, se dopustil tvůrčího zamyšlení nad fenoménem selfie a nad formátem portrétu jako takového. V sérii, nazvané přesmyčkou Classicool, znovu ožívají jedny z nejslavnějších portrétů a autoportrétů, a to v prostředí sociálních sítí a digitálního ekosystému, uvádí Von Tease. Předmětem jeho tvorby se stal například slavný autoportrét Van Gogha, Warholova Marylin nebo Frida Kahlo.

Otázka, zda technologie přispívají k demokratizaci společnosti, je sporná. Mnohé z toho, co bylo vyhrazeno elitám, je však dnes dostupné masám, portréty nevyjímaje. Málokdo se asi zamyslí nad tím, že portrét dlouho býval výsadou vlivných a bohatých. Autoportrét byl zase privilegiem umělců, dnes je však kyberprostor zaplaven nevyžádanými autoportréty, které vznikají jako produkt narcistní kultury. „Objekt obrazu rezignuje na svou někdejší pózu a doslova se zmocňuje plátna, aby namaloval sebe sama,“ říká o své sérii z roku 2018 Von Tease. „Obrazoborecký projekt spojuje dvě zdánlivě oddělené estetiky, čímž vzniká ironický a překvapivý výsledek.“

Dito Von Tease je znám také díky svým „prstovým portrétům“, které tvoří sérii Ditology.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.