K Hitlerovi do koupelny: Druhá světová válka na kolorovaných fotografiích | Reflex.cz
nahoru

K Hitlerovi do koupelny: Druhá světová válka na kolorovaných fotografiích

Jaroslav Šajtar10. října 2019 • 13:20
K Hitlerovi do koupelny: Druhá světová válka na kolorovaných fotografiích
foto: Kolorovala Katarína Brummerová

Letos prvního září si celý svět připomínal již 80. výročí vypuknutí druhé světové války, největšího a nejvražednějšího konfliktu v dějinách lidstva. Zdálo by se, že už o něm bylo napsáno a řečeno vše, nicméně stále se objevují nové skutečnosti a také nové snímky.

Brněnské nakladatelství Extra Publishing toto významné jubileum připomíná jedinečným knižním titulem DRUHÁ SVĚTOVÁ V BARVĚ. Jeho autory jsou šéfredaktor magazínu II. světová Jiří Suchánek, vedoucí vojenskohistorických časopisů téhož nakladatelství Alexandr Brummer a Katarína Brummerová, jejímž koníčkem je fotografování a která se dlouhodobě věnuje kolorování historických snímků. Na 256 velkoformátových stránkách kniha přináší 120 kolorovaných a chronologicky řazených fotografií, jež nás zavedou na hlavní bojiště i do tak intimních míst, jaká představovala třeba Hitlerova osobní koupelna v Mnichově. Kvalitní záběry doprovází fundovaný text.

Duchové války se zjevují na současných fotografiích. Unikátní snímky vás vrátí do…

I Spojenci měli své válečné zločince

Na čtenáře, kteří se historií druhé světové války nezabývají zase až tak zevrubně a jejich sympatie jsou, dejme tomu, poněkud jednostranné, patrně zapůsobí jako ledová sprcha informace, že nejen mocnosti Osy, ale i Spojenci měli své válečné zločince a nebyli to zdaleka pouze, jak je dnes populární zdůrazňovat, sovětští občané. Obzvláště paradoxní pak je, že válečným zločincem mohl být zároveň národní hrdina.

K takovým se řadil americký námořní kapitán Dudley Morton, jenž se sice do análů zapsal ve funkci velitele ponorky Wahoo jako jeden z nejúspěšnějších ponorkářů U.S. Navy za druhé světové války, ale svou reputaci pošpinil palbou na trosečníky, již zaplatilo životem nejen 87 Japonců, ale také 195 Indů zajatých Japonci v Singapuru. Podobné zločiny se dosud připisovaly především německým ponorkářům. Jak je vidět, když dva dělají totéž, není to totéž.

Přesidlování Židů: Historička objevila vzácné snímky, které si voják wehrmachtu fotil…

Pro potřeby propagandy

Při prohlížení této výpravné publikace je třeba mít na paměti důležitou skutečnost. Většina zveřejněných fotografií vznikala pro potřeby válečné propagandy, ať už americké, britské, německé, či sovětské. Jejich autoři si kladli za cíl představovat vlastní válečné úsilí svým spoluobčanům v tom nejpříznivějším světle. To je sice z propagandistického hlediska naprosto přirozené, rozesmátí kamarádi ve zbrani s perfektní výzbrojí a nablýskanými zbraněmi, pyšnící se jakýmsi nimbem neporazitelnosti, však zastírají pravou tvář konfliktu: nekonečné utrpení v bitevní vřavě, těžce raněné umírající leckdy v zemi nikoho dlouhé hodiny, hrůzy vyhlazovacích koncentračních táborů, strádání civilistů v sutinách vybombardovaných měst… To bychom nikdy neměli ztrácet ze zřetele.

Autorská trojice i nakladatelství připomněly neblahé výročí zdařilou a čtenářsky vděčnou formou.

Příběh české pracovitosti, umu a hrdinství. Jak manažer Jaroslav Frei schoval Němcům…
Před 80 lety Německo přepadením Polska rozpoutalo druhou světovou válku

Jaroslav ŠajtarVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější