Kanadský dramatik míří do Prahy: Odsoudit hru o transgenderu pro teenagery? Absence empatie | Reflex.cz
nahoru

Kanadský dramatik míří do Prahy: Odsoudit hru o transgenderu pro teenagery? Absence empatie

rou28. dubna 2019 • 14:45
Kanadský dramatik míří do Prahy: Odsoudit hru o transgenderu pro teenagery? Absence empatie
foto: Christophe Pean

Poprvé se proslavil divadelní hrou o mladíkovi, který při přechodu do dospělosti prožívá krizi hodnot a únik hledá i v drogách, v dalším textu zachytil hledání sexuální identity čtrnáctileté dívky a chlapce, jež jsou uzavřeni ve svých tělech i společnosti svázané předsudky. Kanadský dramatik a spisovatel Olivier Sylvestre teď míří do Prahy, kde bude jeho nová hra Průvodce sexuální výchovou pro nové tisíciletí představena na festivalu francouzského divadla Sněz tu žábu.

Složitá témata, která oceňovaný dramatik ve svých textech otevírá, se v Česku v přístupu k mladým či dětským divákům příliš nenosí. Hra o transgenderu pro teenagery La loi de la gravité (Zákon gravitace), která se hrála v Kanadě i ve Francii, by si nejspíš od části veřejnosti a politiků vysloužila nálepku módní neomarxistické propagandy.

„A jéje… Ti, kteří tohle tvrdí, buď mají politickou agendu, nebo zásadním způsobem postrádají empatii,“ reaguje Olivier Sylvestre v rozhovoru pro web Sněz tu žábu. „Je jednoduché něco odsoudit, když se nás to nedotýká osobně… dokud se to nedotkne někoho, koho máme rádi… nebo nás samých, ale jen tajně!“ přemítá 38letý autor, který vedle psaní pro divadlo vystudoval i kriminologii.

Španělští křesťané protestují proti divadelní hře „Bůh má vaginu“. Ta prý uráží jejich …

Podle něho jsou podobné otázky palčivější, než kdy dřív, a to nejen pro dospívající. „I když to je věk, kdy jsou tyto otázky nejnaléhavější a nejvíce nás zasahují. Ve 14, 15, 16, 17 letech začne být naléhavé muset se vymezit na všech rovinách: sexuálně, genderově, romanticky, profesně… Ty otázky přicházejí mnohem dříve, ale v této době dosahují svého vrcholu a mohou způsobit hodně utrpení,“ upozorňuje Sylvestre.

Neomarxistické spiknutí? Jsem připravený debatovat!

Rodák z kanadského Lavalu by byl rád, kdyby jeho hry pomohly posunout uvažování „více směrem k porozumění a otevřenosti“ a připomíná, že 50 procent trans osob se už pokusilo o sebevraždu. „Jestli mohou pomoci byť jen jedinému člověku, který všechno toto prožívá jako drama… Neznám statistiky pro LGBT, ale určitě je to také stále ještě příliš mnoho, zvlášť v homofobních a tradičních kulturách – tak bude můj úkol splněn,“ popisuje autor a dodává: „Pozvěme ty, kdo věří na neomarxistické spiknutí na čtení mé hry, jsem připravený s nimi o tom debatovat!“

Na pátém ročníku festivalu francouzského divadla Sněz tu žábu (10. – 12. května, Studio ALTA) bude představena Sylvestrova hra Průvodce sexuální výchovou pro nové tisíciletí. Poetická retro komedie o dospívání a někdy překvapivých prvních sexuálních zkušenostech je prý hodně autobiografická, ale zároveň si také díky poetickému jazyku drží odstup od současné reality.

Kardinál Duka se žalobou na brněnské divadlo neuspěl. Na hru bych nešel, neposuzuji ale…

„Doufám, že to publiku napomáhá nevidět v tom příliš znepokojující ‚zrcadlo‘, že mu to umožňuje zasmát se a dojmout a moci nad tím přemýšlet později, o samotě,“ popisuje Sylvestre text, který poprvé v češtině zrežíruje Jiří Hajdyla a ve scénické skice si teenagery zahrají Václav Rašilov, Gabriela Pyšná a Martin Dusbaba.

Dluh EU i Shakespearovi

Olivier Sylvestre se také zúčastní festivalové diskuze, kde budou pozvaní čeští a francouzští dramatici a odborníci řešit právě teenagerské postavy v dramatických textech pro dospělé.

Hlavním hostem festivalu je pak oceňovaná insvenace Timon/Titus. V ní se mladý autorský kolektiv Collectif OS’O svérázně zabývá tématem dluhu: ať už se jedná o finanční krizi v EU nebo napjaté emoce s prarodiči, dluh ale vzniká i vůči Shakespearovi, po jehož dvou hrách se inscenace jmenuje.

Kompletní program festivalu Sněz tu žábu najdete zde »
Všechny akce jsou tlumočené nebo s titulky a přístupné v češtině i ve francouzštině.

Jandák vám dá přes hubu. Přímočarý neherec hraje dlouhodobě sám sebe, hulváta s…
Velikonoční neděle v Norsku: Vraždy a zločin, kam se podíváš
Radka Typltová 21. dubna 2019 • 12:18

Velikonoční neděle v Norsku: Vraždy a zločin, kam se podíváš

rou



Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější