Jak nacpat celou západní filozofii do jednoho komiksu? | Reflex.cz
nahoru

Jak nacpat celou západní filozofii do jednoho komiksu?

Richard Klíčník23. února 2019 • 12:00
Jak nacpat celou západní filozofii do jednoho komiksu?
foto: Archiv nakladatelství Pragma

Naučné komiksy jsou v Česku populární, zejména proto, že těch opravdu dobrých není příliš mnoho ani ve světě, a tak je o každý nový značný zájem. Nakladatelství Pragma teď přichází s Komiksovou filozofií Američanů Michaela F. Pattona a Kevina Cannona, který komiks i nakreslil. V šesti kapitolách tu podávají stručný úvod do dějin filozofie, ve kterých se potkáte s mnoha známými jmény.

Nejdříve si připomeňme, o čem všem se v češtině můžeme dočíst v komiksu. Asi nejrozsáhlejším dílem je Komiksová historie světa a Komiksová historie moderního světa od Larryho Gonicka. Celkem pět knih pojednávajících o historii lidstva. Velice úspěšný byl Ekonomix Michaela Goodwina s podtitulem Jak funguje (a nefunguje) ekonomika. Z oboru filozofie pak roku 2006 česky vyšel komiks Filozofie od Richarda Osborna (a posléze od téhož autora Východní filozofie), a to v edici Seznamte se... nakladatelství Portál, které též samostatně vydalo do komiksů převedené myšlenky několika filozofů (Nietzsche, Jung aj.).

Nejznámějšímu českému komiksu je 50 let. Čtyřlístek výročí oslaví v kině v novém…

Vplout do řeky filozofie

Výtečný byl i řecký Logikomiks, hledání absolutní pravdy Apostolose Doxiadise, který se zaměřoval zejména na práci Bertranda Russella a Ludwiga Wittgensteina. Z přírodních věd připomeňme Záhady kvantového světa Thibaulta Damoura, který představí nejen nejdůležitější myšlenky kvantové teorie, ale také s nimi spojené fyziky.

Komiksová filozofie má obdobný rámec. Průvodcem čtenáře je řecký filozof Hérakleitos, jenž hned na začátku čtenáři jemně naznačí, že určitě slyšel, že filozofie znamená lásku k vědění, ale celé je to trochu složitější. Velice rychle se dostane k pojmu „řeka filozofie“, nasedne do kánoe a vypluje po ní vstříc vědění. Po nastínění časové osy a jmen, s nimiž se v komiksu setkáme, představí šest kapitol, jimiž se bude zabývat.

Severský vítr je krutý, ale s Tórovým kladivem z protivníka vymlátíte to správné hygge

A je to docela jízda

Jde o logiku, vnímání, mysl, svobodnou vůli, boha a etiku. Jednoduché rozvržení, které může dost ulehčit život každého středoškoláka, jenž není s to spojit si to množství probírané látky a jmen s něčím konkrétnějším. Takto stanovené pojmy pak komiks reprezentuje na mapě řeky, kterou musí – s množstvím slepých ramen a odboček – Hérakleitos proplout. A je to docela jízda.

Vměstnat tolik pojmů a jmen do 170 stránek komiksu, aby všechno dávalo smysl a dalo se pochopit, je úctyhodný výkon. Nedá se očekávat, že po přečtení tohoto dílka bude moci výše zmíněný student složit maturitu ze ZSV, ale rozhodně mu to pomůže setřídit si, co už ví. A něco nového zcela jistě také přibude.

Zapomenutý kreslíř Burianovy generace se dočkal knihy
RICHARD KLÍČNÍK 22. ledna 2019 • 08:24

Zapomenutý kreslíř Burianovy generace se dočkal knihy

Protáhlé tváře mýlících se velikánů

V žádném případě ale nejde o neutrální výklad dějin filozofie. Patton neváhá vyvracet představované myšlenky dávných filozofů za využití moderních poznatků – Hérakleitos, ač nejstarší ze všech, má naštěstí nastudováno a ví, co se kde šustlo v posledních 2500 letech, a to nejen ve filozofii, ale i v přírodních vědách! Protáhlé tváře a brekot mýlících se velikánů filozofie – to jsou obrázky, které vám utkvějí ještě dlouho po dočtení.

Teze a antiteze, které díky zvolenému způsobu vyprávění mohou klást přímo ti, kdo je vymysleli, jsou vlastně nejzábavnější na celém komiksu. Autoři z pochopitelných důvodů rezignovali na časovou kontinuitu. Řeka teče krajinou, kde žijí všichni západní filozofové v jediném okamžiku, a tudíž spolu mohou diskutovat. Pro komiks rozhodně užitečně zvolený rámec.

Autoři se snaží přijít i s nejrůznějšími špílci, které mají textu odlehčit. Ne vždy se jim to podaří, filozofický humor je evidentně suchý i přes celou slavnou řeku filozofie, ale tu a tam se určitě pousmějete. Celkově jde o jeden z těch komiksů, ke kterým se dá vracet, a to nejen pokud jste vášnivými filozofy amatéry.

Bratr olympioničky Ledecké se popral s Karlem Čapkem, vyhráli oba. Štěpánek si odnáší…
Jindra Hojer, 94 let, skaut. Takhle dnes vypadá pán, který se stal vzorem k jedné z…

Richard KlíčníkVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,070
29,320
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější