Zápisky grafomanovy: Obrazy z českých kulturních dějin | Reflex.cz
nahoru

Zápisky grafomanovy: Obrazy z českých kulturních dějin

Jakub Šofar10. května 2018 • 10:50
Toto je obálka Zápisků grafomanových Michala Novotného
Toto je obálka Zápisků grafomanových Michala Novotného
• foto: 
Archiv nakladatelství Pulchra

Propojit deníkové záznamy se vzpomínkami, tedy dvě varianty fikce, a celé to nazvat Zápisky grafomanovy, není to jasný znak lstivé zavilosti? Ještě navíc, když není jasné, který útvar z toho je tyčkou a který je rostlinou příběhu… A aby toho nebylo málo, zatím poslední kniha Michala Novotného, básníka a překladatele z francouzštiny, je pevně spojena s jeho knihou předcházející, biografickým románem Černá zrna (Pulchra, 2014).

Takže ještě jednou, abych zamotal hlavu případným literárním teoretikům a naznačil možnosti pro případnou terminologii: konečně se v české literatuře objevuje text v podobě dvoušroubovice (double helix), kterou známe třeba z DNA, jejímž pomyslným středem, společnou osou, prochází otisk jiného textu, jejž, ač tam ve skutečnosti není, tam cítíme. To samozřejmě platí pro pravidelné čtenáře české literatury, ale to jsme přece všichni, nebo ne?

#musitezazit: Epochální Avengers, znásilňování služebnic a pravda o Mohamedovi

Ekonomka jako bonus

Michal Novotný je protektorátní dítě (1942). Jeho otec Jiří Novotný byl ve třicátých letech scénografem divadla E. F. Buriana a členem Levé fronty, dědeček Otakar byl známý český architekt, matka byla neteří sochaře Otto Gutfreunda. Neuvádím tyto rodinné souvislosti ze snobských důvodů, ale aby bylo zřejmé, v jakém prostředí autor vyrostl, co ho formovalo, ale hlavně proto, že očekávanému odpovídajícímu vzdělání (architektura, výtvarné umění či filozofie) se vyhnul a vystudoval vysokou školu ekonomickou.

Obálka Zápisků grafomanových Michala Novotného

To je pro českého literáta či překladatele určitý bonus, ztěžující sice vlastní tvůrčí proces, nicméně tím nezpochybnitelným kladem je jiný pohled na realitu, zvláště pokud se člověk v tomto či podobném oboru pohybuje dál. Napadá mě, že by se možná mohl najít nějaký grant na výzkum souvztažnosti mezi typem vzdělání a způsobem zpracování literárních témat.

Islamofobie, nebo oprávněné obavy? Vyšla kniha předních českých islamologů

Grafomanství jako úděl

Myslím, že je Michal Novotný na sebe příliš přísný, když ve více než třísetstránkových Zápiscích grafomanových, vydaných v listopadu 2017 u nakladatelství Pulchra, píše: „Tvrdím, že grafomanství je úděl: k tomu se člověk musí propracovat.“ To je samozřejmě nadsázka; komu není dáno, tam je možno se propracovávat celý život, a je to zbytečné. Komu je dáno, u toho je jedno, zda se označuje za grafomana či nikoliv. Podstatné je, zda se čtenář bude cítit obdarován. V téhle podivné době mnoha pravd a mála pravdomluvných je každá zpráva odtamtud (z minula) jako pohlazení. To není plytká fráze, dnes ne… Tím binárním textem procházejí české kulturní dějiny a jejich protagonisté, od Jana Hanče po Vladimíra Holana, od Teofila B. Kulky (Jan Misiarz) po Karla Šebka. Čtěme/čtěte, dokud ještě můžeme!

Seriál Trust: Zbohatlíci Gettyovi + miláček Danny Boyle = ?
Kateřina Kadlecová 26. dubna 2018 • 15:07

Seriál Trust: Zbohatlíci Gettyovi + miláček Danny Boyle = ?

Jakub ŠofarVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější