Metanol: Nový český film o převeliké blbosti | Reflex.cz
nahoru

Nový český film Metanol: Story o převeliké blbosti

Milan Tesař23. dubna 2018 • 10:00
Upoutávka na film České televize Metanol
• video: 
Česká televize

Česká televize připravila na dvě po sobě jdoucí neděle ambiciózní, ale dramaturgicky naprosto správný projekt. Námět filmu Metanol vychází ze spletité a rozsáhlé aféry s pančovaným alkoholem, který v roce 2012 hýbal republikou.

V prvním díle atraktivního vyprávění scenáristka Lenka Szántó a režisérka Tereza Kopáčová svižně a neukecaně popisují princip bizarního podnikatelského záměru, který měl ve svém finále na svědomí život bezmála pěti desítek lidí. Sledují jej od prvního, šíleného nápadu ředit denaturovaný líh levnějším, avšak jedovatým metanolem přes jeho distribuci až na konec cesty, ke stánkům a jejich zákazníkům.

Výsostnou, i když pouze tušenou silou příběhu musela být zjevně detailní rešerše šest let starých událostí. Umožnila autorům vybrat z nepřehledného množství postav (metanolová aféra byla jednou z „nejlidnatějších“ v dějinách české kriminalistiky, obviněno bylo 61 podezřelých) ty zásadní a vytvořit nesmírně bytelný, přehledný a po čertech kvapící příběh.

#musitezazit: Jeden panák? Oslepnete. Dva? Zemřete. Metanol hraje hlavní roli v novém…

Herci, kamera, hudba

Jeho téma je jednoznačné – odpovědnost, respektive její absolutní absence. Režisérka se rozhodla postavit neslavným hrdinům lihové aféry doslova tváří v tvář. Naléhavosti se snaží dosáhnout téměř dokumentárním, dynamickým snímáním, chce být co nejblíž emocím postav. A herci ji nezrazují – vesměs méně známá jména kolem Lukáše Vaculíka, obsazeného jako chcípáckého distributora všech těch podezřelých plastových nádob proti svému typu, přispívají k tomu, že divák nevěřícně, bez dechu sleduje obří lidskou tupost a hamižnost, která zabíjela.

Nenápadný, ale zásadní podíl na dramatičnosti inscenace má hudba Davida Hlaváče, v níž se pere zpěvný cimbál se spodním proudem temných smyčců, a efektivně a vynalézavě používaná ruční kamera Pavla Berkoviče. Mimochodem, jeho malebné záběry malebné moravské vrchoviny, v níž se dějí hrozné věci, tvoří lehce ironický, ale patřičný rámec celého filmu.

Druhý díl bude věnovaný policejnímu vyšetřování. Doufejme, že neztratí na svém tempu.

DUŠAN ŠRÁMEK: Vyšetří někdo podíl celníků na vražedné metanolové aféře?
Ziegfeld Girls: Sexy tanečnice, označované jako nejkrásnější dívky všech dob. Podívejte seKlíčová slova: metanol, Česká televize, filmy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Vsadil jsem, že ANO nevyhraje. Nevyšlo to, říká volební sázkař na plný úvazek Michal Sirový
PREMIUM X Josef Mašín: Z chytrých komunistů se stali kapitalisti, ti blbější zůstali ve straně a dál sní o komunistickém ráji

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější