nahoru

Největšími favority na Oscara jsou filmy Birdman a Chlapectví

ČTK, ref20. února 2015 • 11:00
Z filmu Birdman
Z filmu Birdman
• foto: 
Profimedia.cz

Největším favoritem na zisk amerického filmového ocenění Oscar v hlavní kategorii nejlepší film je snímek Birdman. Šanci uspět má i režisér této černé komedie z hereckého prostředí Alejandro González Iňárritu. Celkem je film nominován v devíti kategoriích. Velkým konkurentem mu je ale dramatický snímek Chlapectví a nečekaně překvapit by mohl i Americký sniper v režii Clinta Eastwooda. Slavnostní vyhlašování držitelů zlatých sošek se uskuteční v neděli večer místního času v Los Angeles.

O ocenění za nejlepší film usilují ještě snímky Grandhotel Budapešť, Kód Enigmy, Selma, Teorie všeho a Whiplash. Důležitým ukazatelem pro filmové Oscary bývají Zlaté glóby, které se udílely na začátku ledna. Tehdy si Zlatý glóbus v kategoriích nejlepší filmové drama, nejlepší režisér a nejlepší herečka ve vedlejší roli pro Patricii Arquetteovou odneslo právě Chlapectví. Film je příběhem o dospívání jednoho chlapce a režisér Richard Linklater ho natáčel 12 let se stejnými herci.

Birdman (Ptačí muž) tehdy získal cenu v prestižní kategorii nejlepší scénář a oceněn byl i Michael Keaton jako nejlepší herec v hlavní roli. Proměnil tak jen dvě ze sedmi nominací, což bylo pro tvůrce snímku velkým zklamáním, napsala tehdy světová média. Po malém počátečním zaváhání se ale vše změnilo v následujících týdnech, kdy snímek posbíral hned několik dalších filmových ocenění.

Birdman vypráví příběh herce Riggana Thompsona, který se po úspěšné roli filmového hrdiny Birdmana pokouší prosadit v divadle na Broadwayi. Při udílení cen filmových kritiků v polovině ledna tragikomedie zabodovala hned v sedmi kategoriích, hlavní poctu pro nejlepší film si nicméně odneslo Chlapectví. O pár dní později ale získal film hlavní cenu amerického Sdružení filmových a televizních herců (SAG) a následně si sám Iňárritu odnesl i ocenění americké Asociace filmových režisérů (DGA) pro nejlepšího režiséra.

Pro cenu za nejlepšího herce mnozí favorizují kromě Michaela Keatona i britského herce Eddieho Redmaynea. Ten ztvárnil ve filmu Teorie všeho tělesně postiženého slavného vědce Stephena Hawkinga. Sošku pro nejlepší herečku v hlavní roli má šanci získat Julianne Mooreová za roli ženy potýkající se s Alzheimerovou chorobou ve snímku Still Alice.

Mezi snímky nominovanými na nejlepší neanglicky mluvený film bude chybět český zástupce Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové, který se loni v prosinci nedostal do užšího výběru. Filmoví kritici předpovídají, že sošku by si v této kategorii mohl odnést ruský snímek Leviatan, který je kritickým obrazem státem a církví organizovaného útlaku v Rusku. Polský snímek Ida je nominován v této kategorii i za kameru.

V kategorii celovečerní dokument je navržen snímek CitizenFour Laury Poitrasové o bývalém zaměstnanci amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi, který upozornil na plošné sledování komunikace, jež tyto služby provádějí. Nominován je i dokument o fotografce Vivian Maierové, stejně jako snímek o závěru války ve Vietnamu (Last days in Vietnam, Poslední dny ve Vietnamu) nebo snímek Wima Wenderse o brazilském fotografovi Sebastiãu Salgadovi Le Sel de la terre (Sůl země).

Již 87. ročník udílení Oscarů bude moderovat herec Neil Patrick Harris, známý především z oblíbeného televizního sitcomu Jak jsem poznal vaši matku. Celkem se budou udílet ceny ve 24 kategoriích.

ČTK, ref


Diskuse ke článku