nahoru

Tři filmové tipy na víkend: české filmy s příchutí klasiky

17. května 2014 • 08:00
Poupata
Poupata
• foto: 
Archív

Češi na domácí filmy chodí často raději než na hollywoodské trháky. Hledají v nich své oblíbené herce i lék na vlastní starosti. Ročně se u nás natočí desítky titulů, které ale krátce po premiéře upadnou v zapomnění. Jen některé si vyslouží trvalou přízeň diváků i filmových kritiků. V on-line kině IVIO.tv jsme pro vás vybrali dnes filmy, které proslavily své debutující režiséry.

Poupata PoupataFoto Archív
Poupata

Nejoceňovanějším titulem roku 2011 se stalo drama, kterým se coby režisér uvedl Zdeněk Jiráský. Ve středu pozornosti se v něm ocitají obyvatelé nevlídného maloměsta, kteří nežijí realitou, ale svými touhami a sny. Agáta by ráda utekla od rodiny někam daleko, Honza věří v čistou lásku a Jarda nepřestává doufat, že mu jednou z výherního automatu spadne do klína vysněné jmění ... Hlavní roli v drsném příběhu o temných stránkách české povahy ztvárnil Vladimír Javorský.

http://ivio.tv/4067/Poupata

Lištičky LištičkyFoto Archív
Lištičky

Režisérka Mira Fornayová před dvanácti lety debutovala psychologickým dramatem, jehož hrdinkou je mladá Slovenka Alžběta, hledající bezpečnou životní cestu. Snaží se zůstat v Irsku, kam se dostala jako au pair, a napodobit starší sestru Tinu, která je zasnoubená s Irem Stevem. Mučivý vztah obou sester skrytě motivuje dávné, nevyřčené trauma. Dramatický rodinný příběh se opírá o herecké výkony Réky Derzsiové a Rity Banciové.

http://ivio.tv/4068/Listicky

Divoké včely Divoké včelyFoto Archív
Divoké včely

Mezinárodně uznávaný režisér Bohdan Sláma jako svůj první film v roce 2001 natočil hořkou komedií, která ukazuje českou vesnici bez růžových brýlí. Jejím hrdinou je osmnáctiletý Kája, který tajně zbožňuje Božku, prodavačku v místním krámku. Ta je však zadaná – a milostné vztahy mladých vesničanů se ještě zkomplikují, když přijede z Prahy Kájův starší bratr Péťa. Hlavní role v tragikomedii upomínající na práce Miloše Formana ztvárnili Pavel Liška a Tatiana Vilhelmová.

http://ivio.tv/4433/Divoke-vcely