nahoru

Vynikající výstava, která vás dostane – přichází známý i neznámý Bohuslav Reynek

Viliam Buchert 14. dubna 2014 • 13:07
Vynikající výstava, která vás dostane – přichází známý i neznámý Bohuslav Reynek
foto: Reprodukce: Nadační fond Richarda Fuxy a Galerie Zdeněk Sklenář

Bohuslav Reynek, jeden z vůbec nejvýznamnějších českých umělců moderní doby, se dočkal další velké výstavy. Ve Valdštejnské jízdárně v Praze bude od čtvrtka otevřena expozice, jež se jmenuje „Reynek – Génius, na kterého jsme měli zapomenout“. A jedná se po všech stránkách o pokus, jak představit tohoto umělce co nejvíce lidem. K vidění bude i mnoho pro veřejnost zatím neznámých děl.

V pražské Valdštejnské jízdárně tak můžete až do poloviny září vidět vůbec nejrozsáhlejší výstavu z pozůstalosti Bohuslava Reynka. A nebude zaměřena jen na intelektuální vrstvy společnosti, jak bývalo kdysi v tomto případě obvyklé. Tomu odpovídá i originální instalace, jež bude pro návštěvníky zvyklé chodit na výstavy překvapením. Je to ale záměr všech, kteří se na Reynkovi podílejí.

„Dílo Reynka je naprosto fascinující, a chtěl bych ho proto přiblížit co nejvíce lidem,“ řekl Reflexu.cz Richard Fuxa, šéf nadačního fondu, který je hlavním pořadatelem výstavy. Fuxa, jenž pořádal nedávno divácky veleúspěšnou výstavu plakátů Alfonse Muchy v pražském Obecním domě, tak pokračuje ve svých uměleckých „výbojích“, které patří v poslední době k tomu nejlepšímu, co v České republice v tomto směru existuje.

S Reynkovým dílem Fuxu před časem seznámil významný galerista Zdeněk Sklenář, jenž je dalším spolupořadatelem výstavy. „Reynek do každé rodiny,“ říká Sklenář k záměru přitáhnout na výstavu co nejvíce návštěvníků. „Bohuslav Reynek je tak vynikající osobnost i umělec, že si to jistě zaslouží,“ dodává galerista.

Reynek (1892 – 1971) se ve svém díle inspiroval i vírou, která vycházela přímo z bible. Proto u příležitosti výstavy vychází bible (má přes 900 stran) se 105 reprodukcemi umělce. Není proto náhodou, že ve středu od 17 hodin se v pražském chrámu svatého Víta uskuteční sváteční setkání, na němž k Reynkovi a výstavě promluví i kardinál Dominik Duka.

Podle odborníků bude rozsáhlá výstava děl Bohuslava Reynka jednoznačně jedním z uměleckých vrcholů letošního roku.

Výstava Reynek – Génius, na kterého jsme měli zapomenout. Datum konání: od 17. dubna do 14. září; Valdštejnská jízdárna Praha; kurátorka: Veronika Reynková; architekti: Miroslav Vavřina, Federico Díaz. Výstavu pořádá Nadační fond Richarda Fuxy společně s Národní galerií v Praze, ve spolupráci s Galerií Zdeňka Sklenáře a Nadací Reynek.Klíčová slova: reflex, valdštejnský palác, reynekDiskuse ke článku