nahoru
Premium Kultura

Pro Západ symbol a maskot, pro Rusko zrádce: zpověď Michaila Gorbačova

Veronika Bednářová 5. listopadu 2021 • 11:00
Michailu Gorbačovovi je devadesát
Michailu Gorbačovovi je devadesát
• foto: 
Artcam Films

Tři roky poté, co Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava uvedl výborný dokument legendárního německého skandalisty Wernera Herzoga Setkání s Gorbačovem, přichází z letošní Ji.hlavy do kin další film se stejným hlavním hrdinou. Snímek Gorbačov. Ráj, který na festivalu získal v sekci Svědectví zvláštní uznání pro nejlepší film o politice, natočil zcela bez archívních záběrů ruský režisér ukrajinského původu ­Vitalij Manskij (*1963).

Manskij, jehož předešlé snímky (Roura, V paprscích slunce, Svědkové Putinovi) známe i u nás, není tak zdatný tazatel jako Werner Herzog. A nepomáhá ani fakt, že Gorbačova opakovaně zobrazuje v pološeru a v dlouhých záběrech jako muže opuštěného, nespokojeného, fyzicky téměř nemohoucího. Navzdory tomu je Manského dokument fascinující: díky neuvěřitelné vnitřní, intelektuální síle tohoto architekta glasnosti a perestrojky, díky jasnosti jeho názorů i schopnosti být tvrdým, pohotovým i férovým diskutérem. Gorbačov na mnoho Manského dotazů, například proč už v Rusku není demokracie, neodpovídá, protože zkrátka nechce. Nebo odpovídá nekonkrétně, až to Manskij nevydrží, a přímo na kameru mu to dokonce vyčte. Přesto z něj čiší autentická humanita výjimečného člověka, který zjevně nikdy nebyl okouzlen pozlátkem moci a dodnes si stojí za svým.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.