nahoru

Řekni, kde ty pravdy jsou… Současná vládní garnitura si udělala z hodnot trhací kalendář

Petr Pešek 16. ledna 2020 • 10:40
Video se připravuje ...
Helena Válková o svém členství v KSČ
• video: 
Reflex.cz

Komunisté, kteří drží současnou vládu u moci, a tedy i pod krkem – naštěstí jen obrazně – bezostyšně přirovnávají zločiny KSČ k přehmatům během polistopadové privatizace. A v samotném kabinetu se zase jen opatrně našlapuje kolem lidskoprávního angažmá někdejší členky někdejší státostrany Heleny Válkové, která své jméno připojila k aktérovi komunistických justičních vražd z 50. let. Krásný nový svět, jak by mezi zuby procedil James Bond.

To, jak se Helena Válková vůči zjištěním ohledně článkové spolupráce se soudruhem prokurátorem Urválkem brání, u ní není nic překvapivého. A sice „sama“ došla k závěru, že už nechce ombudsmankou být, nicméně místo pokání se ohání trestním oznámením. O dobrovolném opuštění židle vládní zmocněnkyně pro lidská práva nechce ani slyšet.

Ale proč také, když cítí ve vládě podporu, tedy hlavně u ministrů ve spřízněných barvách ANO. „Všichni se shodli, že Válková vykonala kus práce,“ nechala se slyšet vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová. Ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi je jí zase líto, protože to bere jako „osobní křivdu a štvanici“.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch sice ocenil, že se rozloučila s vidinou funkce ombudsmanky, jinak má ale pro Válkovou i jisté pochopení. „Ona to bere jako velkou křivdu a lež,“ prohlásil s odkazem na její angažmá vládní zmocněnkyně pro lidská práva. A téměř až filozoficky dodal: „Těžko se to hodnotí, kde ta reálná pravda je.“ Jako by nestačilo, že byla v KSČ, což by mělo být už dostatečným důvodem, aby do této funkce nebyla vůbec jmenována.

Neochota plně „docenit“ minulost Heleny Válkové jen zapadá to obrušování hodnotových hran, které v současnosti probíhá. A není divu, že této atmosféry využívají i současní či spíše staronoví komunisté. Příkladem mohou být i slova adepta na vedení KSČM Leo Luzara. „V naší minulosti se stala řada příkoří. Došlo k věcem, na které nemůžeme být pyšní,“ uznal v pořadu Rozstřel na iDnes.cz.

Ani s omlouváním se to ale nemá přehánět. A není lepší metody než se bránit útokem po vzoru: „A vy zase bijete černochy...“ Tentokrát ale nešlo o odvracení americké kritiky, nýbrž o relativizování toho, co se tu dělo za komunismu a po jeho pádu. „Na druhou stranu očekávám i omluvu od ODS za devadesátá léta za zničení českého průmyslu a divokou privatizaci.“ A kopl si i do konkurenta na levici: „Stejně i od ČSSD za kroky, které prováděla, když vládla.“

Pro komunisty je to oblíbené téma. Ostatně loni v červnu v Poslanecké sněmovně prosadili usnesení k vyšetřování „zločinů způsobených při privatizaci“. Kdyby šlo jen o nápad KSČM, nebylo by to tak divné. Jenže se jim podařilo získat i podporu poslanců z řad ANO, SPD, Pirátů a nyní pranýřovaných sociálních demokratů. Příklady táhnou, bohužel i ty rudé.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější