nahoru

Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka

Bohumil Pečinka 26. června 2019 • 19:00
Premiér Andrej Babiš na schůzi Poslanecké sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě
Premiér Andrej Babiš na schůzi Poslanecké sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě
• foto: 
ČTK

Ještě včera se mohlo zdát, že hlasování o nedůvěře vládě nebude mít žádnou zápletku. Dnes ji tam vnesl Miloš Zeman. Babišova vláda asi přežije, ale prezident se zase jednou shakespearovsky zasloužil o zákulisní vyhrocení jednoho hlasování.

Většina z nás považovala toto hlasování za trochu formální odpověď opozice na masové demonstrace vůči Andreji Babišovi. Stručně řečeno, po nedůvěře 300 tisíc lidí na Letné by měla následovat politický pokus o nedůvěru ve sněmovně, protože se to tak nějak očekává.

Ke skepsi k pádu vlády vedla člověka politická aritmetika. K vyslovení nedůvěry je třeba aktivní hlasování 101 poslanců z celkového počtu 200 ve sněmovně. Opozice má v současné době 92 hlasů. Jediné drama by mohlo do celé hry vnést 15 sociálně demokratických poslanců, kteří by bez varování vystoupili a aktivně hlasovali proti vládě, v níž zasedají. K tomu prý nebylo zase tak daleko a nahrál tomu prezident Zeman. Co se stalo?

 

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčněČesko bez prezidenta?

Miloš Zeman je v nemocnici a detaily o jeho zdravotním stavu zůstávají tajné. I přes to vydala ÚVN informaci, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti.

Indispozice hlavy státu může ztížit povolební vyjednávání a formování nové sněmovny a vlády. Navíc se ukazuje, že prezidentovo okolí nejedná čestně a vyvstává podezření, že kancléř Mynář a lidé okolo něj porušili zákon.

Co se stane když prezident nemůže vládnout? Jsou oprávněné důvody pro zbavení Zemana funkce? Jak se k prezidentovi chová jeho okolí?


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější