Státe, nemůžeš všechno! Finanční správa zašla se zajišťovacími příkazy, které likvidují firmy, příliš daleko | Reflex.cz
nahoru

Státe, nemůžeš všechno! Finanční správa zašla se zajišťovacími příkazy, které likvidují firmy, příliš daleko

Petr Kolman5. září 2018 • 08:51
Ministryně financí Alena Schillerová zajišťovací příkazy hájí
Ministryně financí Alena Schillerová zajišťovací příkazy hájí
• foto: 
Blesk - Jakub Poláček

Jako právníka mne zaujalo, že finanční správa, tedy orgán české veřejné správy placený z daní nás všech, aktuálně prohrála další spor o tzv. zajišťovací příkazy. Zmíněná správa v roce 2016 zabavila firmě Naryner Construction přes dva miliony českých korun ze strachu, že firma nezaplatí vyměřenou daň.

Podle rozhodnutí příslušného správního soudu však finanční správa jednala neoprávněně. Prostě na to neměla podle českého právního řádu právo!

Připomeňme si ve stručnosti nejdůležitější milníky této „zajišťovací causy“.

Krajský soud v Ostravě označil zajištění firemních peněz za nezákonné už v listopadu roku 2017. Neoprávněnost vydání zajišťovacího příkazu nyní potvrdil i Nejvyšší správní soud (NSS).

NSS se sídlem v hlavním městě justice, tedy Brně, finanční úředníky jasně upozornil, že příkazy neslouží a nesmí ani sloužit k trestání podnikatelů! Tohle by si „Babišovi lidé“, totiž nezávislí finanční úředníci, měli vzít do budoucna k srdci.

Příručka moderního fotra: Jsou dětské říkanky pro naše děti bezpečné?

Firma nabízela zástavu, to vyvrací důvody k příkazu

Poškozená obchodní společnost navíc nabízela zřízení zástavního práva ke svým nemovitostem. Jak shledal i NSS, tyto okolnosti vyvracejí odůvodněné obavy, že v době její vymahatelnosti bude daň nedobytná.

Zajišťovací příkaz proto v tomto případě nutno chápat jako zcela nadbytečný, ve svých dopadech na podnikatele až jako šikanózní.

Netřeba myslím dodávat, že citovaná firma nebyla v Česku jediná, vůči které byl nemilosrdný zajišťovací příkaz (jak říkají praktici – „zajišťovák“) v posledních letech uplatněn.

Kalendář letního času do roku 2022: Kdy začíná a končí, jaká je jeho historie a proč ho…

Závěr a poučení z krizového vývoje

Předmětnou věc nutno vnímat jednak jako důvod ke smutku, že správní úřady leckdy zbytečně šikanují podnikatele a de facto šlapají po svobodě podnikání. Avšak současně možno na záležitost pohlížet i pozitivně – naše soudy se nebojí mocných finančních úřadů a státu jako takového. Jasný vzkaz státu: nemůžeš si dělat, co chceš, kamaráde!

Je mi známo, že pochválit v českém veřejném prostoru soudy je v zásadě sebevražda, nicméně zde je pochvala pro správní soudnictví za neústupnost naprosto v pořádku!

Hezké babí léto bez zbytečných zajišťovacích příkazů.

Daňový poradce Jan Rambousek mluví o zajišťovacích příkazech a o kritice státní správy - video z května 2017VIDEO Miroslav Cvrček

Vzácné snímky deportace Romů z nacistického Německa. Podívejte se
Martin Mrázek 25. června 2018 • 15:05

Vzácné snímky deportace Romů z nacistického Německa. Podívejte se

Místo na skutečné podvodníky dupe finanční správa na normální firmy, říká její bývalý šéf
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější