nahoru

Babiš, Zeman, Okamura… Jak se zbavit politiků, které nemáte rádi

Roman Kříž 17. srpna 2018 • 16:30

Zlobí vás Babiš? Zeman? Okamura? Filip? Klaus? Někdo další? Otevřete každý článek, který informuje o tom, co zase provedli a jdete si stěžovat na sociální sítě, co „ta verbež“ zase udělala či řekla? Mám pro vás asi špatnou zprávu – zvyšujete tím jejich popularitu.

Média velmi pečlivě analyzují, co lidi přitahuje. Dvouhlavé tele? Hermafroditní trpaslík? Vousatá žena? Jistě, za to se dříve dokonce platilo v panoptiku, pokud zrovna přijelo do vaší obce. Bizár se ale přesunul už téměř výhradně na internet. Dnes frčí HLP (hluboký lidský příběh) a politika.

HLP vzbuzuje zpravidla soucit či sympatie. Kdo by taky nefandil někomu, kdo by mohl být váš soused a pere se s nepřízní osudu? Mohli byste to být i vy!

A politika? Kdo by se aspoň trochu nezajímal o politiku? Jeden to chvíli přestane řešit, nějaký blb získá většinu, přijme si zákony, které vyhovují jemu a pak se nebudeme stačit divit! Jenže – není moc času na to se v tom pořádně vyznat. Máme svých starostí dost. Rodina. Zdraví. Složenky. Přátelé. Koníčky. Práce. Už to nás zaměstnává asi tak z pětadevadesáti procent. Takže něco rychlého… Není nic jednoduššího, než najít co se nám nelíbí. Hele, zase ten blb! A hele, zase plácnul něco, s čím nesouhlasím! Přečtu, rozčílím se, nasdílím na facebooku, okomentuji. Proč nám, safra, média nenabízí něco rozumnějšího, to už se všichni zbláznili?

Doporučení

A média analyzují. Článek o tom, že se někomu něco povedlo? Koho to zajímá? „Kalousek kradl“ – to je ono! A už to jede. Každý se chce vyjádřit! Kdo neví, o co jde, kdo nemá názor, je mimo! Taky chceme vědět, o co jde! A čtenost se zvyšuje. Vyšší čtenost zvyšuje příjmy z reklamy. Média by byla hloupá, kdyby lidem necpala to, co zvyšuje čtenost…

Takže jedno skromné doporučení – jste si jisti, že nějakého politika nemáte rádi, že by neměl rozhodovat o společných záležitostech? Nečtěte žádné zprávy, ve kterých figuruje. Nekomentujte tyto zprávy, nevyjadřujte se se k nim. Ignorujte ho. Máte už svůj názor, hlasovat pro něj nebudete. Čtenost poklesne. Tím poklesne atraktivita politika pro média. Politik, který není v médiích za chvíli nebude politikem.

Vedlejším efektem bude i váš spokojenější život. Stojí to za zkoušku.

Autor je zakladatelem Libertariánského institutu.

Roman KřížPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější