Babiš, Zeman, Okamura… Jak se zbavit politiků, které nemáte rádi | Reflex.cz
nahoru

Babiš, Zeman, Okamura… Jak se zbavit politiků, které nemáte rádi

Roman Kříž17. srpna 2018 • 16:30
Povolební debata v ČT - ilustrační obrázek
Povolební debata v ČT - ilustrační obrázek
• foto: 
ČTK

Zlobí vás Babiš? Zeman? Okamura? Filip? Klaus? Někdo další? Otevřete každý článek, který informuje o tom, co zase provedli a jdete si stěžovat na sociální sítě, co „ta verbež“ zase udělala či řekla? Mám pro vás asi špatnou zprávu – zvyšujete tím jejich popularitu.

Média velmi pečlivě analyzují, co lidi přitahuje. Dvouhlavé tele? Hermafroditní trpaslík? Vousatá žena? Jistě, za to se dříve dokonce platilo v panoptiku, pokud zrovna přijelo do vaší obce. Bizár se ale přesunul už téměř výhradně na internet. Dnes frčí HLP (hluboký lidský příběh) a politika.

HLP vzbuzuje zpravidla soucit či sympatie. Kdo by taky nefandil někomu, kdo by mohl být váš soused a pere se s nepřízní osudu? Mohli byste to být i vy!

A politika? Kdo by se aspoň trochu nezajímal o politiku? Jeden to chvíli přestane řešit, nějaký blb získá většinu, přijme si zákony, které vyhovují jemu a pak se nebudeme stačit divit! Jenže – není moc času na to se v tom pořádně vyznat. Máme svých starostí dost. Rodina. Zdraví. Složenky. Přátelé. Koníčky. Práce. Už to nás zaměstnává asi tak z pětadevadesáti procent. Takže něco rychlého… Není nic jednoduššího, než najít co se nám nelíbí. Hele, zase ten blb! A hele, zase plácnul něco, s čím nesouhlasím! Přečtu, rozčílím se, nasdílím na facebooku, okomentuji. Proč nám, safra, média nenabízí něco rozumnějšího, to už se všichni zbláznili?

Srpen 1968: Úplný chronologický přehled invaze do Československa
JAROSLAV ŠAJTAR 30. července 2018 • 13:41

Srpen 1968: Úplný chronologický přehled invaze do Československa

Doporučení

A média analyzují. Článek o tom, že se někomu něco povedlo? Koho to zajímá? „Kalousek kradl“ – to je ono! A už to jede. Každý se chce vyjádřit! Kdo neví, o co jde, kdo nemá názor, je mimo! Taky chceme vědět, o co jde! A čtenost se zvyšuje. Vyšší čtenost zvyšuje příjmy z reklamy. Média by byla hloupá, kdyby lidem necpala to, co zvyšuje čtenost…

Takže jedno skromné doporučení – jste si jisti, že nějakého politika nemáte rádi, že by neměl rozhodovat o společných záležitostech? Nečtěte žádné zprávy, ve kterých figuruje. Nekomentujte tyto zprávy, nevyjadřujte se se k nim. Ignorujte ho. Máte už svůj názor, hlasovat pro něj nebudete. Čtenost poklesne. Tím poklesne atraktivita politika pro média. Politik, který není v médiích za chvíli nebude politikem.

Vedlejším efektem bude i váš spokojenější život. Stojí to za zkoušku.

Autor je zakladatelem Libertariánského institutu.

Očima libertariána: Většině Čechů prý nevadí zákaz kouření. Kolika Němcům vadily…
Centrální banky otevírají nůžky mezi chudými a bohatými, zjistili ekonomové z centrální…

Roman KřížMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější