
Začalo to marihuanou. Nástup pirátů do politiky — tenkrát ještě neparlamentní — byl jedním z důvodů, proč jsem někdy kolem roku 2010 po dvaceti letech zanechal legalizačního aktivismu. Legalizace marihuany v dnešním světě není nějakou okrajovou záležitostí, které by postačila péče jednoho nezadržitelně stárnoucího aktivisty. Takže jsem uvítal, že o můj letitý cíl začíná usilovat regulérní politická strana reprezentující mladé lidi.
Marihuana je tabu!
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2017 se uskutečnily 20. a 21. října. Se ziskem 10,79 procenta hlasů se piráti stali třetí nejúspěšnější politickou stranou. Volilo je 538 574 lidí a z těch, s nimiž jsem mluvil osobně, asi polovina díky jejich legalizačnímu programu. A nyní uplynulo od voleb skoro sedm měsíců. Zaznamenal jsem jeden televizní výstup Ivana Bartoše k tématu legalizace — bylo to u paní Jílkové v ČT. A pak byl pan Bartoš také na Million Marihuana Marchi, kde hovořil s reportéry Seznamu. Strana prý navrhuje zákon, podle kterého by dospělí lidé směli sami vypěstovat, usušit a zpracovat malé množství konopí. To jsou jediné pirátské legalizační výstupy od voleb, jež jsem zaznamenal.
Přitom napsat novelu trestního zákona a stanovit jako trestný čin „výrobu a přechovávání drog“ až pěstování více než (například) pěti rostlin a držení více než (například) tří kilogramů sušiny (což odpovídá pěti velkým rostlinám outdooru), pokud je konopí určeno k vlastní spotřebě, by právníkovi zabralo tak dvě hodiny. A právníka piráti mají. Žádný takový nový zákon či novelizace z jejich pera však ani po sedmi měsících ve sněmovně není.
Sdílení: Nová epocha!
Dalším klíčovým bodem pirátů, na nějž lákali mladé voliče, bylo nové chápání internetu a vlastnických práv. Sám tomu (při vědomí, že jde o hrubou a sarkastickou zkratku) říkám „stahování písniček zadarmo“. Když se ale začtete do mediálních výstupů pirátů a jejich programu, zjistíte, že mlhavě slibují a plánují fungování nových typů ekonomiky, jež přináší postmoderní realita.
To jest především sdílené ekonomiky, která by měla díky moderním komunikačním technologiím obcházet ekonomického zprostředkovatele a umožňovat, aby se lidé na drobných obchodech domlouvali sami mezi sebou. Bez zprostředkovatele, který samozřejmě vše prodraží. I tato nová vize pirátů však dostává po jejich vstupu do Parlamentu dost na frak.
Sdílení bytů po komunisticku a těžce zdanit!
Totální rezignaci na podporu sdílené ekonomiky pak piráti prokázali právě v těchto dnech, svým stanoviskem k regulaci a sdílení nejčastěji takto využívané služby — totiž ubytování. Piráti zveřejnili své stanovisko k navrhovanému zákonu, jenž má služby jako AirBnb regulovat.
První krizový moment jejich připomínek: „Úprava sazby poplatku (obci za ubytování, pozn. aut.) tak, aby mohla mít skutečně regulační efekt v případě exkluzívních lokalit. Navrhovaná sazba 50 Kč se jeví dostatečná v případě mimopražských oblastí, nicméně v centru Prahy dosahují ceny za pobyt částek kolem 2000–3000 Kč za osobu a noc, a tedy poplatek z těchto pobytů se stává zanedbatelným. Proto navrhujeme, stejně jako v Maďarsku, stanovit strop pro poplatek procentuální sazbou tak, aby byla poplatková zátěž proporcionální.“
Jinými slovy — piráti, kteří se dostali do sněmovny slibem podpory sdílené ekonomiky, nyní prosazují opatření mající služby sdílené ekonomiky výrazně zdražit. A kdyby jenom to! Navrhují vpašovat do občanského zákoníku, aby pro poskytování bytu Airbnb bylo potřebné „udělování předchozího souhlasu (společenství vlastníků bytových jednotek, pozn. aut.) k nabízení nebo využívání bytu nebo jeho převážné části podnikatelem k poskytování ubytování po dobu, která v souhrnu přesahuje 60 dnů v kalendářním roce“.
Takže podobně jako za komunismu pro vycestování bude k poskytování bytu sdílené ekonomice potřebný souhlas sousedů. Zřízení domovního důvěrníka zatím strana ale nenavrhla.
Na něco, co slibovali — legalizaci –, úplně kašlou, na sdílenou ekonomiku, již také slibovali, chtějí uvalovat daně. Takže výkon té mladé slibné strany po sedmi měsících v Parlamentu mohu zhodnotit lakonicky: piráti totálně ztratili tvář. A jediný jejich politický přínos je, že konečně má ve sněmovně někdo dredy.