Jsme Západ, nebo Východ? Causa ruského hackera ukáže | Reflex.cz
nahoru

Jsme Západ, nebo Východ? Causa ruského hackera ukáže

Jiří X. Doležal26. února 2018 • 18:30
Ruský hacker Jevgenij Nikulin.
Ruský hacker Jevgenij Nikulin.
• foto: 
twitter

Po zvolení výrazně proruského a proputinovského prezidenta Miloše Zemana je nejisté, kam bude naše země v příštích letech směřovat. Zda zůstane v listopadu 1989 vybojovaná orientace na Západ, nebo zda Zeman a jeho prokremelská klika otočí kormidlo naší země směrem k Moskvě. Hodně o tom vypoví řešení, které úřady zvolí v případě ruského hackera.

Česká republika má výbornou šanci, jak prokázat, že jsme součástí Západu. V tuzemské vazbě sedí ruský hacker Jevgenij Nikulin. Jeho historie je prostá: byl zadržen v Praze na základě žádosti Američanů. Ti ho podezírají z kyberkriminality. V Americe, kde na něj vydali zatykač, je obviněn z útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Útoky se měly odehrát v letech 2012–2013.

Kdo ho dostane?

Když Nikulina v roce 2016 čeští policisté zadrželi, požádaly Spojené státy o jeho vydání. Ve stejný den však o hackerovo vydání požádalo Rusko. Zatykač na něj však sepisovali až poté, co byl Nikulin v Praze zatčen. To ukazuje na nestandardní postup a napovídá to, že Rusové za každou cenu chtějí zabránit jeho vydání do USA.

Putin osobně nařídil anexi Krymu, vypověděl před soudem bývalý poslanec ruského…

V Rusku je obviněn také z kyberkriminality, ale z v podstatě banální krádeže tří a půl tisíce dolarů přes webový platební systém. O hackera tedy požádaly obě země, obě ve stejný den a české soudy již rozhodly, že jeho vydání je přípustné. Jak do USA, tak do Ruska. Rozhodne ministr spravedlnosti.

Spojenci, nebo hrozba?

Když byli Nikulina vyslechnout agenti FBI, tak po něm – podle jeho tvrzení – chtěli, aby se přiznal ke kybernetickému útoku na emailové schránky Demokratické strany. Takže USA mají informace o tom, že hacker nejel jen v hacku sociálních sítí, ale že je jedním z mnoha kyberútočníků, kteří ovlivňovali americké volby.

Nepropij svůj život: Jak se sovětská propaganda snažila odradit od nadměrného pití vodky

Causu pokusů o jejich narušení kybernetickými útoky už FBI ostatně vyšetřuje. Rusko naopak viní hackera z banální krádeže. A Česká republika má na vybranou: buď vyhoví svým spojencům, nebo vyhoví zemi, která je pro Českou republiku v současnosti největším ohrožením.

Nejdřív Fajád...

Stran vydávání do USA máme vůči svým spojencům už jeden hříšek. Když žádali o vydání libanonského obchodníka se zbraněmi Fajáda, Česká republika jim nevyhověla, přestože jej Američané podezírali z vážných zločinů. Fajádův advokát totiž zorganizoval pětičlennou českou výpravu do Libanonu, kde byli naši krajané jistě zcela náhodně a nečekaně uneseni, aby následně byli vyměněni za Američany hledaného Libanonce.

Babiš v jedné věci „maká“ až moc: Ovládl zahraniční politiku, Stropnický je mimo, Zeman…

Takže už jednou jsme vůči našim spojencům zásadně selhali. A nyní máme druhý pokus. Buď vyjdeme vstříc Putinovi a pošleme hackera domů do bezpečí (neboť jeho ruské obvinění je s velkou pravděpodobností jen zástěrka), nebo dáme přednost našim spojencům.

Ruský tlak z Hradu

Ruský tlak vyvíjí i nejmocnější prokremelská síla v naší zemi – Hrad. „Je pravda, že tento rok proběhly dvě schůzky (s Milošem Zemanem), kdy mě prezident žádal, abych nevydal ruského občana do USA, ale do Ruska,“ řekl Aktuálně.cz ministr spravedlnosti v demisi Pelikán. Kromě prezidenta pak přišel na ministra tlačit i prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Prostě Putin všemi silami usiluje o to, aby hackera Američané nedostali. A tak se z té causy stává test, zda už se Zemanovi podařilo naši zemi otočit směrem k Moskvě, nebo zda jsme ještě pořád plnocennou součástí Západu a plnohodnotným členem NATO. Jediné síly, která nás chrání před ruskou hrozbou. Jestli v téhle válce o hackera zvítězí Putin, potažmo Zeman nad USA, je tahle země už vážně v háji.

Kreativita sovětského člověka v praxi: Podívejte se na bizarní autobusové zastávky
Strašidelné Rusko: Fotograf drsně dokumentuje neviditelnou stranu postsovětské východní…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,080
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější