Zdanění církevních restitucí? Nesmysl. Je to stejné jako zdanit odškodnění pro okradeného | Reflex.cz
nahoru

Zdanění církevních restitucí? Nesmysl. Je to stejné jako zdanit odškodnění pro okradeného

Jana Bendová10. listopadu 2017 • 15:50
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Yan Renelt / Mafra / Profimedia

A už je to tady znovu. Andrej Babiš chce podpořit návrh komunistů na zdanění církevních restitucí. Komunisté tím podmiňují toleranci jeho vládě. Hlasy ve sněmovně se pro tuhle novou krádež už tentokrát najdou. A lid bude ještě tleskat.

Převažující emoce jsou ve zdejším prostředí jasné: zdaňte ty flanďáky! Stačí se však podívat na věc z jiného úhlu: stát vrátil okradenému po více než šedesáti letech jeho majetek, během těch desetiletí z něj měl pěkný mnohamiliardový výnos. Část vrátil naturálně, část v peněžní náhradě – za pozemky a budovy, které už vrátit nemohl. A teď by tu finanční náhradu za nevrácený majetek měl danit jako příjem?! Ty vyplacené peníze nejsou příjem, ale odškodnění. Navíc stát podepsal s církvemi dohody, a pokud by je chtěl zpětně porušit, nejspíš by narazil u Ústavního soudu. Snad se takový přístup k nápravě spravedlnosti u nás neuchytí.

Zeman zase vytáhl církevní restituce a lže jako vždycky
Jan Jandourek 8. dubna 2017 • 12:41

Zeman zase vytáhl církevní restituce a lže jako vždycky

Návrh na zdanění restitucí se v politických vodách vynořuje pravidelně. I argumenty se opakují. Zopakujme proto i protiargumenty. Andrej Babiš, a nejen on, má za to, že finanční náhrady jsou přemrštěné. Stát vrátil majetek za 75 miliard a za ten nevrácený vyplatí během třiceti let devětapadesát miliard zvýšených o inflaci. Přemrštěných má být oněch 59 miliard, proto se mají dodatečně zdanit. Andrej Babiš k tomu kdysi říkal, že zabavený majetek se počítal 44 korun za hektar zemědělské půdy, přičemž taková cena na trhu nebyla a není.

Jenže i to má vysvětlení: za zemědělskou půdu se při výpočtu považovala ta půda, která byla zemědělská v roce 1948. A jelikož se většina z nevydaných pozemků v mezičase přeměnila na parcely ve městech, mají mnohem vyšší hodnotu než pole na dnešním venkově. Předchozí vládní politici si cifry nevymysleli, k výpočtu jim posloužily – jak už bylo rovněž mnohokrát řečeno – materiály strojní fakulty ČVUT, Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky, které ověřilo ministerstvo kultury a společnost Ernst & Young. Ta už kdysi potvrdila, že považuje použitý výpočet za oprávněný a racionální.

Kardinál Vlk pro Reflex: Ďábel je obrovsky inteligentní bytost a Bůh není loutkař
Zimola vyhrál volby díky nenávisti k církvi, a Zeman ho chválí
Jiří X. Doležal 12. října 2016 • 10:23

Zimola vyhrál volby díky nenávisti k církvi, a Zeman ho chválíKlíčová slova: církev, restituce, majetek, daně


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější