Kříže vadí, ale půlměsíce ne? Tož nechme Lidl muslimům | Reflex.cz
nahoru

Kříže vadí, ale půlměsíce ne? Tož nechme Lidl muslimům

Jiří X. Doležal3. září 2017 • 16:30
Starší leták obchodu Lidl. Náboženskou neutralitu tehdy ještě řetezec nejspíš neuznával.
Starší leták obchodu Lidl. Náboženskou neutralitu tehdy ještě řetezec nejspíš neuznával.
• foto: 
Lukáš Lhoťan

Obchodní řetězec Lidl se dopustil nechutné kulturní diskriminace, kdy pod záminkou náboženské neutrality vymazal kříže z kupolí řeckých kostelů. Náboženskou neutralitu Lidlu zdůrazňuje zvláště skutečnost, že ač zakazuje kříže, s hrdostí prodává výrobky zdobené islámským půlměsícem.

Děj příběhu je až bizarně banální. Řetězec Lidl uvedl do oběhu leták, nabízející řecké zboží. Ovšem na letácích, kde je fotografie řeckých křesťanských kostelů, grafici Lidlu vymazali z kupolí kostelů kříže. Gesto je v současném kontextu náboženských a etnických pnutí velmi vstřícné k muslimům.

Zboží, na kterém je obrázek kříže, ač to nebylo nikde řečeno výslovně, může v představách markeťáků Lidlu někoho odradit, a tak se pozmění realita, vymažou se symboly, na kterých stojí tato kultura, a které ji stvořily. Křesťanské symboly. Těžko předpokládat, že to udělali kvůli satanistům, mnoho uctívačů Ďábla zde nenajdeme, a ani tu není mnoho militantních ateistů.

Hodný český zemědělec a zlý zahraniční supermarket
Petr Kolman 18. července 2017 • 18:33

Hodný český zemědělec a zlý zahraniční supermarket

Takže jde jednoznačně o servilitu, řitní alpinismus směrem k muslimům. Lidl to však nepřiznal, ani když se zvedla vlna kritiky toho hesla. „Naším cílem rozhodně nebylo kohokoliv urazit a omlouváme se, pokud k tomu došlo,“ napsali lidlovci na svůj Facebook.

OK, chtějí být korektní, chtějí být univerzální, nechtějí mít na výrobcích žádné náboženské symboly, řekl by si nepoučený občan. Tak to ale samozřejmě není. Lidl, kterému vadily kříže na křesťanských kostelích, s naprostou samozřejmostí prodává zboží, na kterém je obrázek mešity s tradičním půlměsícem. Islámským půlměsícem, který je symbolem islámu tisíciletí. Zatímco křesťanský kříž vadil, na fotografiích pořízených naším spolupracovníkem jasně vidíme na kupolích mešit muslimské půlměsíce (viz. úvodní foto).

Představme si nyní, že by se řetězec dopustil opačného jednání - že by vymazal z nějaké fotografie půlměsíce, protože jsou symbolem islámu. Lidl by okamžitě čelil smršti sluníčkářské nenávisti, a s největší pravděpodobností by jeho manažeři skočili před soudem za šíření nenávisti - nenávisti k islámu. Když však stejně nenávistný akt provedou proti symbolům křesťanství, je to úplně v pořádku, občanští aktivisté neprotestují, nevládky mlčí, proto protiextremistická policie nekoná a všichni spokojeně přihlížíme, jak se nám tu gumuje křesťanství a místo něj plíživě nastupují symboly islámu. A příslušné protidiskriminační orgány a instituce nedělají nic, protože brojit proti islámu se nesmí.

Zničenie bielej rasy. Černošský model vyvolal na Slovensku vlnu rasistických komentářů

Na křesťanství si však může plivnout každý. Jde de facto o oficiální postoj, který ovládá mainstream. Proto lidem jako já, které vymazání křížů opravdu naštvalo, nezbývá, než zaujmout stanovisko k té nechutnosti individuálně. Pokud řetězci vadí křesťanské symboly a muslimské ne, tak ať prodává jenom muslimům. Nikdo, kdo není muslim, by od kampaně s křížem neměl do Lidlu ani páchnout, aby tím, že není muslim, neurazil nakupující ženy v burkách. A řetězec by se měl napříště výhradně soustředit na muslimskou klientelu, a učinit poslední kroky, aby se s něm muslimové cítili lépe.

To znamená přestavět v obchodech WC, aby nebyly zády k Mekce, zavést na toalety konvičku s vodou pro klienty, kteří neznají toaletní papír, a zakázat do prodejen vstup Židům. Přeji Lidlu v jejich konání zdar, a doufám, že už je nebudou v obchodech obtěžovat žádní nemuslimští návštěvníci. 

Mámo, oni tam na tom letáku maj’ černocha!
Jiří X. Doležal 4. ledna 2017 • 13:09

Mámo, oni tam na tom letáku maj’ černocha!

Magdaleniny prádelny: Největší křesťanské peklo, ve kterém do roku 1996 vládly zvrhlé…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
23,070
29,380
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější