nahoru

Kuřáci se nedají! Jdeme do protiútoku!

Jiří X. Doležal 27. srpna 2017 • 08:00
Kuřáci se nedají! Jdeme do protiútoku!
foto: Zbyněk Pecák

Občanská společnost se vždy, když začne moc, stát příliš mlaskat a příliš utahovat lidem otěže, projeví a vyjeví, aniž by kdo věděl odkud. Opozice proti zákonu zakazujícímu kouření v hospodách dosáhla významného úspěchu, a chystá demonstraci.

Koncem května vstoupil v platnost takzvaný protikuřácký zákon. Je jeden z nejtvrdších v Evropě, kromě Španělska a Irska mají ve většině zemí systém výjimek, které umožňují provozovat kuřácké bary nebo samoobslužné kuřárny v jinak nekuřáckých restauracích. Česká republika však musí být vždy papežštější než papež (rozuměj bruselštější než Brusel), a tak je zákaz kouření plošný.

Občanská opozice se začala fungovat ještě před zahájením platnosti zákona, vznikla platforma „Svobodu hospodám“ a také stránka „Chceme výjimku, chceme v hospodách KOUŘIT!“ Na Facebooku, kde především fungují a přes který sháněli podpisy, rozjeli petici za změnu zákona. Jejich motto na facebookové stránce je jasné: „Hospoda je soukromý majetek a nechávat si nakazovat od této vlády, že tohle ne, tamto ne, toto je špatně. A DOST! Obyčejné hospody a bary krachují!“ Skupina tedy dala dohromady petici, ve které se dočteme: „My, níže podepsaní občané České republiky prostřednictvím této petice žádáme, aby Parlament České republiky přijal takovou změnu „Protikuřáckého zákona“, aby majitelé hospůdek, barů pivnic a heren v místnostech, kde se hosté prokazatelně nestravují, mohli vyčlenit místo pro kuřáky a ti nemuseli tyto prostory opustit a odejít ven. Takzvaný „Protikuřácký zákon“ podle nás nepřípustným způsobem zasahuje do svobody občanů.“


Petici podepsalo 23 000 občanů - slovy dvacet tři tisíc, což je vzhledem k celkové laxnosti lidí opravdu hodně - a pořadatelé ji předali Senátu devatenáctého července letošního roku. Nyní přináší petice a iniciativa první hmatatelné výsledky.
Peticí se bude - díky tomu, že se podařilo nashromáždit dostatek podpisů - zabývat Senát, a dvacátého září v 15.20 ji podle programu Senátu tato komora parlamentu skutečně projedná. O tři dny později proběhne od čtrnácti hodin na Václavském náměstí demonstrace za zlidštění protikuřáckého zákona, a pokud přijde dost lidí, tak se (nový) Parlament pravděpodobně bude iniciativou za osvobození kuřáků zabývat. Takže, protože mám v tom termínu dovolenou, jdu zas po létech za něco demonstrovat, ne psát o demonstraci jako novinář, ale jako řadový nespokojený kuřák demonstrovat proti nově zavedené diskriminaci, která mě opravdu štve. Občanský odpor zase začíná mít smysl! Potkáme se tam?

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější