nahoru

Džihádista z katolického lycea. V Sýrii se odpálil polský muslim

Lukáš Lhoťan5. března 2017 • 17:30
Džihádista z katolického lycea. V Sýrii se odpálil polský muslim
foto: Twitter

Před několika dny informovala polská media, že v Sýrii se při sebevražedném atentátu v oblasti Aleppa odpálil polský muslim Abu Chattab Al-Bolandi. Informovala o tom media Islámského státu, v jehož řadách polský muslim bojoval. Jedná se tak o druhý potvrzený případ smrti polského muslima bojujícího v řadách Islámského státu.

První je případ jistého Jacka S., který se sice narodil v Polsku, ale později žil v Německu. Mezi islamisty byl znám pod přezdívkou Abu Ibrahim Al-Almani (tj. otec Ibrahima z Německa) a zahynul v roce 2015 při sebevražedném útoku na ropnou rafinerií v Iráku. Polská media referují i o dalších polských muslimech, kteří bojují v řadách islamistů v Sýrií a Iráku. Podle zprávy Mezinárodního protiteroristického centra z roku 2016 v řadách Islámského státu bojuje 20 až 40 muslimů polského původu. 

Polák Jakub Jakus ve službách Islámského státu Polák Jakub Jakus ve službách Islámského státuFoto Interpol

Někteří polští komentátoři se domnívají, že Abu Khattab Al-Bolandi je polský konvertita k islámu Jakub Jakus, který je již delší dobu hledán Interpolem kvůli krádeži dokumentů, členství v teroristické organizaci a nelegálnímu vlastnictví střelné zbraně. Podle záznamu Interpolu pochází Jakus z polského města Sandoměř v Svatokřížském vojvodství. Interpol ho hledal pod označením jedna z nejhledanějších osob.

Případ Jakuse patří mezi nejlépe zdokumentované případy polských muslimů, kteří odešli bojovat do Sýrie na straně islamistů. Je o něm známo, že studoval katolické lyceum, byť nebyl nijak aktivně praktikujícím křesťanem, ale poté, co obdržel darem knihu o životě zakladatele islámu Mohameda, konvertoval k islámu, opustil školu a později odešel do Sýrie bojovat na straně Islámského státu.

Učitelé Jakuse popisují jako hledajícího mladého muže zajímajícího se o různá náboženství, který po seznámení s islámem veřejně opustil křesťanství a v lublinské mešitě přijal islám. Redaktor webu Natemat.pl v článku „Mami, stal jsem se džihádistou“ popsal příběh Jakuse, ve kterém mu ještě s ohledem na jeho rodinu změnili jméno na Kamil. Redaktor poznamenává, že představitelé lublinské mešity Nidal Abu Tabaq na jeho dotazy odpověděli, že si nepamatují na žádného konvertitu k islámu, který by poté odjel bojovat do Sýrie.

Učitelé si také pamatují, jaký měl Jakus strach z toho, aby se o jeho konverzi k islámu nedověděli rodiče, a jak radikálně své nové náboženství praktikoval. Odmítal podávat si ruku s ženami, odmítl jít na školní ples a ani se nenechal fotografovat – s odůvodněním, že islám fotografování zakazuje.

Po ukončení školy odešel Jakus studovat do Lodže, a tehdy se o něj začala zajímat i polská kontrarozvědka ABW (Agentura vnitřní bezpečnosti), protože se měl setkávat s podezřelými muslimskými aktivisty.

V dalších letech pracoval Jakus v multikulturním prostředí v Norsku, údajně ve stavebnictví, a byl pravidelným návštěvníkem jedné norské mešity. V roce 2013 oznámil Jakus rodičům, že chce žít již pouze v muslimské zemi, a proto jede do Turecka; poté se ovšem ukázalo, že jeho cílem nebylo Turecko, ale území Islámského státu.

Podle polských medií Jakus kontakty s rodinou nepřerušil, ale hovořil s nimi skrze internetové telefonní hovory a popisoval jim svůj život v Islámském státě, jak prošel vojenský výcvikem, že se oženil a narodilo se mu dítě. 

Případ Jakuse ukazuje na to, že profil stoupenců Islámského státu – kteří jsou mnohdy zjednodušeně prezentováni jako neúspěšní mladí lidé z evropských vyloučených lokalit a bez většího vzdělání – není tak jednoznačný. Ukazuje se také, že Jakus své důvody, jež jej vedly k rozhodnutí přidat se k Islámskému státu, bohužel nikomu neřekl, tedy vyjma toho, že podle něj je islám tím nejlepším náboženstvím a islámský stát je nejislámštější společností v dnešní době.

Diskuse ke článku