Džihádista z katolického lycea. V Sýrii se odpálil polský muslim | Reflex.cz
nahoru

Džihádista z katolického lycea. V Sýrii se odpálil polský muslim

Lukáš Lhoťan5. března 2017 • 17:30
Džihádista z katolického lycea. V Sýrii se odpálil polský muslim
foto: Twitter

Před několika dny informovala polská media, že v Sýrii se při sebevražedném atentátu v oblasti Aleppa odpálil polský muslim Abu Chattab Al-Bolandi. Informovala o tom media Islámského státu, v jehož řadách polský muslim bojoval. Jedná se tak o druhý potvrzený případ smrti polského muslima bojujícího v řadách Islámského státu.

První je případ jistého Jacka S., který se sice narodil v Polsku, ale později žil v Německu. Mezi islamisty byl znám pod přezdívkou Abu Ibrahim Al-Almani (tj. otec Ibrahima z Německa) a zahynul v roce 2015 při sebevražedném útoku na ropnou rafinerií v Iráku. Polská media referují i o dalších polských muslimech, kteří bojují v řadách islamistů v Sýrií a Iráku. Podle zprávy Mezinárodního protiteroristického centra z roku 2016 v řadách Islámského státu bojuje 20 až 40 muslimů polského původu. 

Polák Jakub Jakus ve službách Islámského státuPolák Jakub Jakus ve službách Islámského státu

Někteří polští komentátoři se domnívají, že Abu Khattab Al-Bolandi je polský konvertita k islámu Jakub Jakus, který je již delší dobu hledán Interpolem kvůli krádeži dokumentů, členství v teroristické organizaci a nelegálnímu vlastnictví střelné zbraně. Podle záznamu Interpolu pochází Jakus z polského města Sandoměř v Svatokřížském vojvodství. Interpol ho hledal pod označením jedna z nejhledanějších osob.

Případ Jakuse patří mezi nejlépe zdokumentované případy polských muslimů, kteří odešli bojovat do Sýrie na straně islamistů. Je o něm známo, že studoval katolické lyceum, byť nebyl nijak aktivně praktikujícím křesťanem, ale poté, co obdržel darem knihu o životě zakladatele islámu Mohameda, konvertoval k islámu, opustil školu a později odešel do Sýrie bojovat na straně Islámského státu.

Kráska s odstřelovačskou puškou. Za zabití 100 členů ISIS vypsali na její hlavu…

Učitelé Jakuse popisují jako hledajícího mladého muže zajímajícího se o různá náboženství, který po seznámení s islámem veřejně opustil křesťanství a v lublinské mešitě přijal islám. Redaktor webu Natemat.pl v článku „Mami, stal jsem se džihádistou“ popsal příběh Jakuse, ve kterém mu ještě s ohledem na jeho rodinu změnili jméno na Kamil. Redaktor poznamenává, že představitelé lublinské mešity Nidal Abu Tabaq na jeho dotazy odpověděli, že si nepamatují na žádného konvertitu k islámu, který by poté odjel bojovat do Sýrie.

Učitelé si také pamatují, jaký měl Jakus strach z toho, aby se o jeho konverzi k islámu nedověděli rodiče, a jak radikálně své nové náboženství praktikoval. Odmítal podávat si ruku s ženami, odmítl jít na školní ples a ani se nenechal fotografovat – s odůvodněním, že islám fotografování zakazuje.

Po ukončení školy odešel Jakus studovat do Lodže, a tehdy se o něj začala zajímat i polská kontrarozvědka ABW (Agentura vnitřní bezpečnosti), protože se měl setkávat s podezřelými muslimskými aktivisty.

Chcete vědět, kdo a proč bojuje v Sýrii? Tohle krátké video vám vysvětlí podstatu…

V dalších letech pracoval Jakus v multikulturním prostředí v Norsku, údajně ve stavebnictví, a byl pravidelným návštěvníkem jedné norské mešity. V roce 2013 oznámil Jakus rodičům, že chce žít již pouze v muslimské zemi, a proto jede do Turecka; poté se ovšem ukázalo, že jeho cílem nebylo Turecko, ale území Islámského státu.

Podle polských medií Jakus kontakty s rodinou nepřerušil, ale hovořil s nimi skrze internetové telefonní hovory a popisoval jim svůj život v Islámském státě, jak prošel vojenský výcvikem, že se oženil a narodilo se mu dítě. 

Případ Jakuse ukazuje na to, že profil stoupenců Islámského státu – kteří jsou mnohdy zjednodušeně prezentováni jako neúspěšní mladí lidé z evropských vyloučených lokalit a bez většího vzdělání – není tak jednoznačný. Ukazuje se také, že Jakus své důvody, jež jej vedly k rozhodnutí přidat se k Islámskému státu, bohužel nikomu neřekl, tedy vyjma toho, že podle něj je islám tím nejlepším náboženstvím a islámský stát je nejislámštější společností v dnešní době.

Vojáci vyvolávající hrůzu, bojí se jich i džihádisté. To je Zlatá divize, speciální…
Minibojovník proti Asadovi – trpasličí džihádista je jen o málo větší než samopalVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
23,150
29,280
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější