Nebezpečím není globalizace, ale neschopnost národních ekonomik konkurovat | Reflex.cz
nahoru

Nebezpečím není globalizace, ale neschopnost národních ekonomik konkurovat

Jan Jandourek24. ledna 2017 • 15:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Řešení problémů ekonomické globalizace je teoreticky snadné – vzdělání, dovednosti založené na vzdělávání a rekvalifikaci, infrastruktura. Ale to je velmi nákladné a obtížné na provedení.

„Světové ekonomické fórum letos vypadá jako cvičení v rituálním sebemrskačství, což — jak ukazuje stará křesťanská praxe půstu a bičování vlastního těla — má očistit hříšnou přirozenost člověka,“ píše v deníku Washington Post komentátor Fareed Zakaria. „Hříchem je samozřejmě globalizace, která, jak se dnes zřejmě všichni shodují, byla nevyrovnaná, nespravedlivá a nebezpečná. Ve skutečnosti většina z chyb připisovaných globalizaci jsou chyby národní politiky, jež mohou být opraveny.“

K tématu promluvil na rovinu čínský miliardář Jack Ma, zakladatel e-obchodu Alibaba. Odhaduje se, že v posledních třech desetiletích americká vláda utratila 14,2 biliónu dolarů ve třinácti válkách. Ty peníze mohly být investovány v Americe, budována infrastruktura a vytvářena pracovní místa. „Měly by se utrácet peníze na své vlastní lidi,“ řekl.

Realitní trh v Česku se dočista zbláznil. Až zdejší bublina praskne, budou se všichni …

Poukázal na to, že globalizace produkovala masívní zisky pro ekonomiku USA, ale hodně z těchto peněz skončilo na Wall Streetu.“ A co se stalo? Rok 2008. Finanční krize smetla 19,2 biliónu dolarů jen v samotných USA. Co kdyby byly ty peníze vynaložené na Středozápadě Spojených států k rozvoji tamního průmyslu?“ „Není to tak, že by ostatní země ukradly vaše pracovní místa — je to vaše strategie,“ tvrdí Číňan.

Nemusíme přijmout hlediska pana Ma, abychom přijali to, co obecně platí. Globalizace vytvořila obrovské příležitosti k růstu, z nichž mnohé byly využity americkými společnostmi. Globální ekonomika je stále pod dominancí velkých amerických firem, z pěti set uváděných Fortune je 134 amerických. Ve špičkových průmyslových odvětvích mají v drtivé většině převahu Američané.

Česko jako levná montovna: Dělejte si autíčka, ale na inovaci ekonomiky zapomeňte,…

„Tyto společnosti mají nesmírný užitek z toho, že globální dodavatelské řetězce mohou nakupovat zboží a služby po celém světě, a to buď s nižšími náklady na pracovní sílu, nebo mohou být v blízkosti trhů, na nichž prodávají. Vzhledem k tomu, že 95 procent možných světových spotřebitelů žije mimo území Spojených států, tak najít způsoby, jak jim prodávat, bude muset být jádrem strategie pro růst, a to i pro zemi s velkou domácí ekonomikou, jakou mají Spojené státy,“ píše Zakaria.

Je zřejmé, že globalizace má velký vliv na národní ekonomiky a společnosti, a to vytváří některé významné problémy, ale také to příležitosti, inovace a bohatství národů. A řešit tyto problémy lze dobrou národní strategií. Řešení je teoreticky snadné – vzdělání, dovednosti založené na vzdělávání a rekvalifikaci, infrastruktura. Jenže to je velmi nákladné a obtížné na provedení.

Současná vláda neustále hází firmám klacky pod nohy, říká Vladimír Dlouhý

Klíčovým faktorem nízkých mezd a mizení pracovních míst v průmyslovém světě je technologie, a ne globalizace. Například mezi lety 1990 a 2014 se v USA výroba v automobilovém průmyslu zvýšila o 19 procent, ale s menším počtem 240 000 pracovníků.

Dokonce i když se výroba vrátí do Spojených států, bude to „high-end“ výroba. Adidas zřídil novou továrnu na boty v Německu, která je řízena téměř výhradně pomocí robotů. Podobný závod otevře letos poblíž Atlanty a těch pár pracovníků budou vysoce kvalifikovaní technici a softwaroví inženýři.

„Nelze zastavit technologickou revoluci ani narychlo ukončit podnikání a jít do jiných zemí. Cla na Čínu budou prostě znamenat, že produkce bude pocházet z nějaké jiné rozvojové země,“ píše Zakaria.

Popření faktů k ničemu nepovede. Státy by měly uznat, že globální ekonomika a technologická revoluce vyžadují velké národní úsilí s cílem vybavit pracovníky dovednostmi, kapitálem a infrastrukturou, jež potřebují k úspěchu. Národy by se měly otevřít světu, ale jen potud, pokud jsou správně vybaveny k soutěži v něm. A to vyžaduje inteligentní, efektivní — a velmi drahou — vnitrostátní politiku, ne nějaké velké odvrácení globalizace.

Je jasné, na koho Zakariova kritika míří. Testem bude ostatně čas.

2016: Nejhorší rok Evropské unie, skutečný zlom ji ale teprve čeká
Lucie Bednárová 29. prosince 2016 • 09:37

2016: Nejhorší rok Evropské unie, skutečný zlom ji ale teprve čeká

Hyperinflace v Zimbabwe: Chybí bankovky, stát zavádí novou měnu ve formě dluhopisůKlíčová slova: ekonomika, globalizace, komentáře


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější