Česká muslimka Eman Ghalebová.

Česká muslimka Eman Ghalebová. Zdroj: Facebook

Integrace podle českých muslimských obcí: Přát známým k Vánocům nesmíte!

V současné době je nejspíše nejznámější českou muslimkou Eman Ghalebová, která zastiňuje kontroverzní představitele muslimské komunity, jako jsou Muneeb Hasan Alrawi či Vladimír Sáňka. Eman se těsně před Vánoci opět stala cílem pozornosti médií v souvislosti s dopisem, jejž adresovala Islámskému státu (ISIS).

Osobně vnímám tento její dopis, zveřejněný na jejím soukromém blogu a profilu na sociální síti Facebook, spíše jako takový manifest Eman než reálný dopis směřovaný ISIS, neboť je málo pravděpodobné, že někdo z ISIS umí česky a čte české weby.

Přesto si ovšem myslím, že tento „manifest“ z pera mladé teplické muslimky ukazuje na zásadní vývoj v myšlení některých mladých muslimů v naší zemi. Tito mladí muslimové si nejspíše uvědomují důvody, proč jsou jako muslimové vnímáni v české společnosti negativně. Eman o tom sama píše: „Nechci se dívat na to, jak se mě děti bojí právě kvůli vám.“ A začínají na to reagovat. Ovšem tyto reakce je mohou brzy dostat do konfliktu s vedením muslimské obce v ČR.

Například již zmiňovaná Eman říká: „Svým přátelům popřeju veselé Vánoce, ačkoliv jste se jim snažili ukrást tu radost. Nezapomenu jim popřát a dát dárek, nezapomenu si s nimi zazpívat koledy.“

Tím se ovšem Eman dostává do rozporu s oficiálními představiteli českých muslimů, kteří na webové stránce islamweb.cz (spravované Islámskou nadací v Praze a Islámskou nadací v Brně) zveřejnili náboženský edikt, že není dovoleno slavit svátky nevěřících včetně židů a křesťanů (takzvaných lidí knihy). Například v případě narozenin se tam doslovně píše: „Máme zakázáno napodobovat ‚lidi knihy‘ v záležitostech týkajících se jejich víry a věcí, které se týkají pouze nich, které nikdo jiný nepraktikuje.“ Jako autora uvádí Evropskou radu pro fatwy a výzkum, což je islamistická organizace propojená hlavně s Muslimským bratrstvem a jejímž hlavním představitelem je známý islámský radikál Jusúf al-Karadáví.

Obdobně se k oslavování Vánoc staví i bývalý člen vedení Muslimské obce v Praze a bývalý duchovní pražské mešity Samer Shehadeh, v současné době působí v Praze nezávisle, který v náboženském ediktu (fatwa) v odpovědi na dotaz, jestli je možné oslavovat Vánoce a dávat dárky nemuslimům, říká: „Dávejte jim dárky, ale ne o jejich svátcích.“

O samotném oslavování vánočních svátků Shehadeh říká: „Každý svátek byl založen na nějakém přesvědčení a svátky nevěřících se zakládají na věcech, jež islám odmítá. Jakákoliv účast na svátku, který není v islámu povolen, je proto považována za nepřímé akceptování něčeho, co islám striktně odmítá.“

Chování Eman lze tak podle výkladu islámu hlásaného představiteli českých muslimů považovat za špatné, neboť, jak v dalším náboženském ediktu k tématu oslav svátků nevěřících píše Shehadeh: „Ve sbírkách Sahíh Albuchárí a Sahíh Muslim se vypráví o Prorokovi (nechť ho Alláh pochválí a ochrání), že řekl: ‚Odlišujte se od těch, kteří se přidružují (tj. k Alláhu)!‘ Bylo nám zakázáno kopírovat nevěřící, ať už židy a křesťany, či jiné, a bylo nám přikázáno být hrdými na to, že jsme muslimové.“

V obdobném duchu hovoří i šéf jediné muslimské církve registrované v České republice – Ústředí muslimských obcí v ČR – pan Muneeb Hasan Alrawi. V jednom z pátečních kázání pan Alrawi hovoří o tom, že se „nesmí křesťanům přát k Vánocům, pokud jsou pro ně Vánoce okamžikem, kdy se narodil Ježíš jako člověk a Bůh. Muslimové nesmějí Vánoce vůbec oslavovat, nesmějí kupovat stromky a dávat dárky.“

Na příkladu Eman Ghalebové tedy vidíme, že jakýkoliv pokus o integraci do české společnosti bude nejspíše čelit více odporu ze strany českých islamistů než českých odpůrců islámu. Je jen otázkou, jestli Eman a její rodina udrží svůj výklad islámu v střetu s představiteli českého islámu, anebo podlehnou nátlaku a rezignují na snahu integrovat se do české společnosti.

Je víc než jisté, že tento zásadní ideový spor probíhá a bude probíhat nejen v případě oslavování vánočních svátků, ale i u jiných témat střetu výkladu a praktikování islámu, a nebude příliš veřejně viditelný. O to ovšem bude těžší pozice Eman Ghalebové a její obhajoba jejího výkladu islámu a osobně si myslím, že pro ni větším nepřítelem než hnutí ISIS jsou představitelé českých mešit...