nahoru

Posloucháte audioknihu a máte chuť na pivo. To jsou Hrabalovy Postřižiny v nové podobě

Viliam Buchert 6. prosince 2016 • 15:00
Hrabalova předloha k filmu Postřižiny vychází nyní jakou audiokniha.
Hrabalova předloha k filmu Postřižiny vychází nyní jakou audiokniha.
• foto: 
Archív

Režisér Jiří Menzel svým populárním filmem Postřižiny pořádně zavařil všem, který se po něm pokoušejí nějak ztvárnit toto známé dílo Bohumila Hrabala. Samotná kniha není totiž tak „rozverná“ a „akční“, jak jsme viděli v kinech a televizi. Teď vyšla audiokniha Hrabalových Postřižin a největším omylem by bylo porovnávat jí se slavným filmem.

Někteří lidé sice (spíše před lety) Hrabalovy Postřižiny četli, ale většina společnosti je má spojeny s filmem, který šel do kin v roce 1981. Kdekdo si vybavuje krásnou Magdu Vášáryovou a její scéna, kdy se koupe nahá, se neokouká. Pamatujeme si i hlučného (někdy až nesnesitelně) Pepina, kterého hraje Jaromír Hanzlík.

Nic takového na audiu ale nezažijete a neuslyšíte. Celé Postřižiny namluvila jediná herečka – Tereza Bebarová (41).

Hledat v audioknize stopy po Hanzlíkovi a barvitost Menzlova filmu je marnost nad marnost. Nemá cenu to srovnávat. Tyto nové Postřižiny jsou svébytným uměleckým kusem.

„Byl to dobrý nápad, aby to načetl jeden člověk, protože i já jsem s Hrabalem pracoval zcela po svém,“ říká k tomu režisér Jiří Menzel.

Knihu Postřižiny přitom není jednoduché namluvit, protože Hrabalův jazyk je sice místy opulentní a šťavnatý, ale některé věty jsou dlouhé a složité. Není to taková „jízda“, jako film. Bebarová se ale trefila do hrabalovské poetiky, což je možná to vůbec nejdůležitější.

Šťastné bylo i angažovat hudebníka a zpěváka Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers. Ovšem pozor. V těchto Postřižinách opět nečekejte to, co většinou Havelka produkuje. Zde uslyšíte naivní písně pouličních muzikantů první československé republiky.

Herečka Tereza Bebarová namlouvá Hrabalovy Postřižiny. Herečka Tereza Bebarová namlouvá Hrabalovy Postřižiny.Foto Kristián Enterteiment

Dají se ale čtyři a půl hodiny namluvených Postřižin vůbec vydržet? Ano, když si uděláte přestávky. K těm je dobrý důvod. Posloucháte, posloucháte, a na některých místech najednou u toho dostanete chuť na pivo a jídlo. Vzniká (podle všeho nechtěný) audiogurmánský vedlejší efekt. Z toho by měl radost i Bohumil Hrabal, který český národní nápoj tolik miloval.

Audiokniha Postřižiny Audiokniha PostřižinyFoto Kristián Enterteiment
Audiokniha – Bohumil Hrabal: Postřižiny. Načetla Tereza Bebarová. Hudba Ondřej Havelka a Melody Makers. Režie: Aleš Vrzák. Délka 4 hodiny 32 minut. Vydal Kristián Enterteiment, s.r.o.

 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější