nahoru

Poslankyně, co odešla od Babiše, by mu měla hodit na hlavu i mandát

Jiří Leschtina 26. července 2016 • 08:00
Kristýna Zelienková, Andrej Babiš
Kristýna Zelienková, Andrej Babiš
• foto: 
ČTK, Profimedia.cz

Jedna věc poslanecké frakci ANO chyběla ke srovnání se současnými i minulými parlamentními stranami. Aby řady Babišových zákonodárců opustil nějaký poslanec. Což teď napravila poslankyně Kristýna Zelienková, jež se rozhodla vystoupit ze strany i jejího sněmovního klubu. A stejně jako řada jejích předchůdců, kteří dali vale svým mateřským partajím, nehodlá se vzdát svého poslaneckého mandátu.

Což je vždycky ošemetné rozhodnutí v poměrném volebním systému, kdy jsou často i veřejnosti neznámí lidé katapultováni do parlamentu jen díky svému zařazení na stranické kandidátky. V případě zhruba třítisícového ANO, jež samo o sobě představuje větší podvod na voliče než některé jiné strany, je prakticky nemožné důvěryhodně vysvětlit, proč si ponechat mandát poslance po odchodu z hnutí.

Důvody, jež paní Zelienkovou vedly k vystoupení z ANO, jsou bezesporu pádné. Včetně aféry Čapí hnízdo, kdy se Andrej Babiš zdaleka neukázal jako miliardář, který je natolik bohatý, aby nemusel lhát a krást, což donekonečna opakoval ve volební kampani. Ale jako přízemní chamtivec, jemuž padesát miliónů stojí za podvodné machinace s majetkem, aby jeho koncern Agrofert dosáhl na dotaci určenou malým a středním firmám.

Co je ale Babiš zač, bylo jasné už před tím, než začal s politikou. Paní Zelienková i další budoucí poslanci ANO přece museli vědět, že vstupují do hnutí, které zakládá bývalý komunista z podniku zahraničního obchodu, protežovaného tehdejším, totalitním režimem. Dobře věděli, že pracovníci „pézetek“ měli v popisu práce spolupracovat s estébáky bez ohledu na to, zda podepsali vázací akt. Už tehdy bylo známo, že Babišovo krycí jméno Bureš se vyskytuje v celkem dvanácti svazcích Státní bezpečnosti.

Zrovna tak byly k dispozici informace o Babišové podnikatelské minulosti v devadesátých letech, kdy zbohatl právě díky svému provázání s polistopadovou politickou garniturou, již jako politik tak vehementně zatracuje. Vždyť běžně se psalo v tisku o jeho stycích se Stanislavem Grossem, Ivanem Langrem nebo Miroslavem Grégrem, bez nichž by neuspěl v některých privatizacích, kdy šel na hranu zákona.

Pokud se kdokoliv rozhodl vstoupit po boku tohoto bezskrupulózního chlápka do politiky, pak ho k tomu vedl buď cynický mocenský kalkul, nebo přílišná důvěřivost, dřív nebo později odsouzená k rozčarování. Paní poslankyně Zelienková spíš bude patřit k těm druhým a budiž jí připsáno k dobru, že jako jediná z poslaneckého klubu ANO odchází a otevřeně promlouvá o poměrech v Babišově politické odnoži Agrofertu.

Pokud ale Kristýna Zelienková zdůvodňuje rozhodnutí ponechat si poslanecký mandát tím, že bude prosazovat původní program a ideje hnutí ANO, pak dál klame sebe i veřejnost. Žádný program ani jednotící ideu ANO nikdy nemělo a dosud nemá. Sama Zelienková v rozhovoru pro týdeník Respekt říká: „Názor ANO je to, co říká Andrej Babiš. My všichni čekáme, co řekne v médiích, a potom to všichni opakujeme.“

Takové poměry v hnutí ANO ale panují od samotného jeho založení. Od počátku tam přece Babiš hlásá: Já si hnutí platím a já také rozhoduji.

Kristýna Zelienková se nyní s Babišem odvážně rozešla. Pokud ale má být její odpoutání od něj zásadní a úplné, pak by mu měla hrdě hodit na hlavu i poslanecký mandát. Ten přece získala za peníze majitele Agrofertu, který teď nakoupenou politickou moc dnes zhusta využívá pro další rozkvět svého koncernu.

 
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější